Նիդերլանդներն արգելել է թուրք քաղաքապետի այցը երկիր
Նիդերլանդները արգելել է Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախկին նախարար, Գազիանթեփի քաղաքապետ Ֆաթմա Շահինի այցը երկիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին տեղեկացնում է BBC –ի թուրքական ծառայությունը:
Ֆաթմա Շահինը ցանկացել է մարտի 11-ին այցելել Նիդերլանդների Դևենտեր քաղաք՝ հանդիպելու տեղի թուրք կանանց հետ:  Սակայն տեղական իշխանությունները հայտնել են, որ ներկայում նրա այցը նպատակահարմար չէ:
Ի պատասխան նման դիրքորոշման՝ պաշտոնական Անկարան չեղարկել է այցը: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարությունից հաստատել են Շահինի այցի չեղարկման մասին տեղեկատվությունը:
Ուշագրավ է, որ մեկ տարի առաջ՝ 2017 թվականի մարտին, Նիդերլանդերի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական սկանդալ էր սկսվել այդ ժամանակվա ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆաթմա Բեթյուլ Սայան Քայայի այցի առնչությամբ: Նա, անտեսելով Նիդերլանդների իշխանությունների արգելքը, ցամաքային ճանապարհով մուտք էր գործել երկիր՝ Թուրքիայում կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ հանդիպելու տեղի թուրքական համայնքի հետ: Նիդերլանդների իշխանությունները, սակայն, նրան թույլ չէին տվել հանդիպել, արտաքսել էին երկրից և «ոչ ցանկալի անձ» հայտարարել:

Нидерланды запретили турецкому мэру въезд в страну – ВВС
Нидерланды запретили въезд в страну бывшему министру семьи и социальной политики, мэру Газиантепа Фатиме Шахин.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС - Об этом сообщает ВВС.
Фатима  Шахин собиралась 11марта   встретиться с турецкими женщинами в Нидерландах – в  Девентере. Однако местные  власти сообщили ей, что ее визит сейчас нецелесообразен.
В  ответ официальная  Анкара отменила  визит. МИД Нидерландов  подтвердил эту  информацию.
Примечательно, что в марте-2017г.  между Турцией  и Нидерландами разразился скандал по поводу визита  тогдашнего министра по делам семьи и  социальной  политики     Фатимы  Бетюль Саян Кайя, которая проигнорировала запрет  властей Нидерландов, въехала в эту  страну  сухопутным транспортом с целью встречи с местной  турецкой общиной. Нидерланды не позволили провести эту встречу, выслали ее из страны и объявили «нежелательной персоной».