Արցախցի փոքրիկի պատրաստած դիմանկարն արժանացել էր աշխարհահռչակ Հոքինգի հավանությանը
Պարզվում է՝ 14-ամյա ստեղծագործող Անի Գևորգյանը, ով սովորում է Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանում, 2015 թվականի ամռանն աշխարհահռչակ անգլիացի ֆիզիկոս-թեորետիկ Սթիվեն Հոքինգին է նվիրել Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն համայնքի ծովաշուշաններով պատրաստված նրա դիմանկարը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Անի Գևորգյանը պատմել է, որ Հոքինգի հանդեպ իր հետաքրքրությունը առաջացել է այն ժամանակ, երբ իմացել է, որ սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններով մարդը դարձել է աշխարհահռչակ գիտնական:
«Դա ինձ շատ է ոգևորել և երբ 2015թ.-ին տեղեկացա, որ Արցախում է հայտնի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, ով անձամբ կապ ուներ Հոքինգի հետ, խնդրեցի նրան իմ ձեռքով պատրաստած դիմանկարը փոխանցել մեծ գիտնականին: Հետո տեղեկացա, որ մի քանի ամիս անց դիմանկարը հասել է հասցեատիրոջը, ով շատ էր հավանել իմ աշխատանքը»,- նշել է Ա. Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհահռչակ անգլիացի ֆիզիկոս-թեորետիկ Սթիվեն Հոքինգը մահացել է 2018 թվականի մարտի 14-ին, 76 տարեկանում:
Հոքինգը տեսաբան ֆիզիկոս էր, գիտության հայտնի տարածող: Նա զբաղվում էր տիեզերաբանական սինգուլյարության՝ Տիեզերքի նախնական վիճակի խնդրի հետազոտմամբ:
Հաշմված գիտնականն ակտիվ կյանք է վարել՝ զբաղվել գիտությամբ, դասավանդել, զեկույցներով հանդես եկել՝ աշխարհի հետ շփվելով խոսքի համակարգչային սինթեզատորով:

Изготовленный арцахской девочкой портрет получил одобрение от всемирно известного Хокинга
Выясняется, что 14-летняя художница Ани Геворкян, которая учится в 9 классе средней школы №1 имени Х. Абовяна в городе Степанакерт, летом 2015 года подарила всемирно известному английскому физику-теоретику Стивену Хокингу его портрет, изготовленный из окаменелостей криноидеи, собранных в селе Астхашен Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Ани Геворкян рассказала, что интерес к Хокингу у нее появился тогда, когда она узнала, что этот человек с ограниченными физическими возможностями стал всемирно известным ученым.
«Это меня очень воодушевило, и когда в 2015 году я узнала, что в Арцахе находится известный астрофизик Гарик Исраелян, который был лично знаком с Хокингом, то попросила его передать изготовленный мною портрет великому ученому. Затем я узнала, что через несколько месяцев портрет дошел до адресата, которому очень понравилась моя работа», - отметила А. Геворкян.
Напомним, что всемирно известный английский физик-теоретик Стивен Хокинг ушел из жизни 14 марта 2018 года в возрасте 76 лет.
Хокинг был физиком-теоретиком, известным популяризатором науки. Он изучал космическую сингулярность - первичное состояние Вселенной, из которого она с тех пор, согласно этой теории, непрерывно расширяется.
Ученый инвалид вел активный образ жизни: занимался наукой, преподавал, выступал с лекциями, общаясь с миром с помощью синтезатора речи.