Թրամփը պետաքարտուղարի պաշտոնում Պոմպեոյի թեկնածությունը Սենատի հաստատմանն է ներկայացրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սենատի հաստատմանն է ներկայացրել պետքարտուղարի պաշտոնում Մայք Պոմպեոյի թեկնածությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է news.am-ը;
Անցյալ երեքշաբթի Թրամփը ազատել էր պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին եւ առաջարկել այս պաշտոնում նշանակել ԿՀՎ տնօրեն Մայք Պոմպեոյին: ԱՄՆ պետքարտուղարի պարտականությունները ժամանակավոր կատարում է փոխպետքարտուղար Ջոն Սալիվանը: Պաշտոնապես Թիլերսոնը պետքարտուղար է մնում մինչեւ մարտի 31-ը:
Կանոնակարգի համաձայն՝ Պոմպեոյի թեկնածությունը նախ պետք է հաստատի Սենատի արտասահմանյան գործերի կոմիտեն, իսկ հետո Սենատի ամբողջական կազմը (100 մարդ): Երկու դեպքում էլ պաշտոնում հաստատումը տեղի է ունենում ձայների պարզ մեծամասնությամբ:

Трамп внес в сенат кандидатуру Помпео на должность госсекретаря
Президент США Дональд Трамп внес на утверждение сената кандидатуру Майка Помпео на пост госсекретаря.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС - Как передает РИА Новости, сообщает пресс-служба Белого дома.
Трамп в прошлый вторник отправил в отставку госсекретаря Рекса Тиллерсона и предложил назначить на этот пост директора ЦРУ Майка Помпео. Обязанности госсекретаря США временно исполняет замглавы госдепа Джон Салливан. Формально Тиллерсон остается госсекретарем до 31 марта.
Согласно регламенту, сначала кандидатуру Помпео должен будет утвердить комитет сената по иностранным делам, а потом — полный состав сената (100 человек). Утверждение на должность в обоих случаях происходит простым большинством голосов.