Ստեփանակերտում կայացել է միջոցառում՝ նվիրված պոեզիայի միջազգային օրվան
ԱՀ գրողների միության և Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ այսօր տեղի է ունեցել միջոցառում՝ նվիրված պոեզիայի միջազգային օրվան:
Ստեփանակերտում  կայացել է միջոցառում՝ նվիրված պոեզիայի միջազգային օրվան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՀ գրողների միության նախագահ Վարդան Հակոբյանը:
Նա ներկաներին շնորհավորել է տոնի կապակցությամբ և նշել, որ պոեզիան յուրաքանչուրի համար ընդունելի է այնքանով, որքանով մարդ մոտ է բանաստեղծությանը:
Վ. Հակոբյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր   ոք  էլ  պետք է սիրի  պոեզիան, խորասուզվի  գեղեցիկի   աշխարհում   և  վայելի  այն:
Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի դասախոս, գրող Արկադի Թովմասյանն  իր  խոսքում  ասել  է, որ    գյուղական  աշխարհն  ինքնին   պոեզիա  է. նրանք,  ովքեր  իրենց      մանկությունն  անց  են  կացրել     գյուղում,    վայելել  են այդ  հաճույքը:
Բանաստեղծուհի Ալիսա Բաղդասարյանի համոզմաբ էլ՝ պոեզիան մարդու տվայտանքների, սիրո, հիասթափության, հույսի, սպասումների  և  այլ  ապրումների   գեղեցիկ դրսևորումն  է:
Ըստ նրա՝ պոեզիան  մարդու ցանկությունները, հոգևոր զգացումներն ընդգծում և ընդհանրացնում է թե՛ իրականության և թե՛ երևակայության սահմաններում:
Ա.  Բաղդասարյանն ավելացրել է նաև, որ պոեզիայի միջոցով կարելի է ներթափանցել մարդու հոգևոր աշխարհ և այնտեղ գտնել գեղեցիկի բազում երանգներ:
Միջոցառման ընթացքում արցախցի գրողները և համալսարանի  ուսանողները հանդես են եկել բանաստեղծությունների արտասանությամբ և երաժշտական համարներով: Սլայդներով էլ  ցուցադրվել և հնչվել են հայ դասական գրողների ստեղծագործություններն իրենց իսկ ձայնով:
Հիշեցնենք,  որ  1999-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 30-րդ վեհաժողովում որոշում  է  ընդունվել մարտի 21-ը նշել որպես պոեզիայի միջազգային օր: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշման մեջ մասնավորապես ասվում էր. «Պոեզիան կարող է պատասխան դառնալ ժամանակակից մարդու առջև ծառացած ամենասուր և ամենախոր հոգևոր խնդիրներին, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է պոեզիայի վրա բևեռել հասարակության հնարավորին չափ լայն շերտերի ուշադրությունը»:

В Степанакерте состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню поэзии
По совместной инициативе Союза писателей Республики Арцах и университета «Григор Нарекаци» сегодня состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню поэзии.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», мероприятие со вступительной речью открыл председатель Союза писателей Республики Арцах Вардан Акопян.
Он поздравил присутствующих с праздником и отметил, что поэзия близка для каждого настолько, на сколько человек близок к поэзии.
По словам В. Акопяна, каждый должен любить поэзию, погружаться в мир красоты и наслаждаться ею.
Преподаватель университета «Григор Нарекаци», писатель Аркади Товмасян в своей речи отметил, что сельский мир сам по себе уже является поэзией. Те, кто провел свое детство в деревне, насладились этим удовольствием.
По убеждению поэтессы Алисы Багдасарян, поэзия – это прекрасное проявление страданий, любви, разочарования, надежды, ожиданий и других переживаний человека.
А. Багдасарян также добавила, что через поэзию можно проникнуть в духовный мир человека и найти там много красивых оттенков.
Во время мероприятия арцахские писатели и студенты университета выступили с чтением стихов и музыкальными номерами.
Напомним, что этот праздник был учрежден ЮНЕСКО в резолюции 30-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, принятой 15 ноября 1999 года. «Поэзия, — говорится в решении ЮНЕСКО, — может стать ответом на самые острые и глубокие духовные вопросы современного человека — но для этого необходимо привлечь к ней как можно более широкое общественное внимание».