Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Իտալիայի դեսպանի հետ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում ներդրած ջանքերի և ավանդի համար՝ ընդգծելով հատկապես մշակութային համագործակցությունն աշխուժացնելու ուղղությամբ Ջովաննի Ռիչուլիի դերակատարությունը, որը դրսևորվել է Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ծրագրերին նրա գործուն աջակցությամբ: Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև վերջին տարիներին երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններում արձանագրված դրական դինամիկան, որի արդյունքում աճել են առևտրաշրջանառության ծավալները, ավելացել են Հայաստանում իտալական ներդրումները:
Նախագահ Սարգսյանը Ջովաննի Ռիչուլիին մաղթել է հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա մշտապես ջերմությամբ կհիշի Հայաստանում անցկացրած տարիներն ու երկրից կհեռանա վառ տպավորություններով և կատարած պարտքի զգացումով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Իտալիայի հետ հարաբերությունները խորացնելու գործում և հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Իտալիայի նոր դեսպանը նույն ջանասիրությամբ կշարունակի զարգացնել երկկողմ կապերը:
Դեսպան Ռիչուլին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, թե ուրախ է, որ որպես դեսպան իր վերջին առաքելությունը կատարել է հենց Հայաստանում՝ հնամենի պատմություն և մշակույթ ունեցող մի ժողովրդի երիտասարդ պետությունում: Նա վստահեցրել է, որ ապագայում անպայման կվերադառնա Հայաստան:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Իտալիայի միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների և ներուժի շուրջ:

Armenian President holds farewell meeting with Ambassador of Italy
President Serzh Sargsyan on March 22 received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Giovanni Ricciulli on the occasion of completion of his diplomatic mission in Armenia, the Presidential Office said.
STEPANAKERT, MARCH 22, ARTSAKHPRESS:The Armenian President thanked the Ambassador for the efforts and contribution to the development and strengthening of the Armenian-Italian friendly ties and highlighted the role of Giovanni Ricciulli on boosting the cultural cooperation which was demonstrated by his assistance to the preservation and restoration programs of cultural heritage in Armenia. President Sargsyan highlighted the positive dynamics recorded in the bilateral commercial ties over the past two years which led to the increase of trade turnover volumes and Italian investments in Armenia.
The President wished the Ambassador achievements and expressed hope that he will always remember warmly the years spent in Armenia and will leave the country with bright impressions and a feeling of conducted duty.
Serzh Sargsyan said Armenia is interested in deepening the relations with friendly Italy and expressed hope the new Ambassador of Italy will continue developing the bilateral ties with the same enthusiasm.
Ambassador Giovanni Ricciulli thanked the President for the appreciation and warm words and said he is happy to conduct his last diplomatic mission as an Ambassador in Armenia – a young country of people with an ancient history and culture. He assured that he will definitely visit Armenia in the future.
At the meeting the sides exchanged views on the cooperation development opportunities between Armenia and Italy in different spheres.