Հայաստանին ու Արցախին օգնություն տրամադրելու հարցը քննարկվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի լսումներում
ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են արել դադարեցնել Ադրբեջանին ֆինանսավորումը և դրա փոխարեն օգնություն ցուցաբերել ՀՀ-ին և Արցախին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ Արցախին օգնություն ցուցաբերելու կոչով Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարչին է դիմել կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը.
«Դուք տեղյակ եք, որ Հայաստանը, որը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ է, արժանի է մեր օգնությանը: Դուք տեղյակ եք, որ Լեռնային Ղարաբաղը, այժմ՝ Արցախի Հանրապետությունը, ռազմատենչ ուժի հարեւանությամբ է գտնվում, եւ որ Վրաստանի Հանրապետության հարավային շրջանը, որը կոչվում է Սամցխե-Ջավախք, շրջան է, որն արժանի է ստանալ մեր օգնության զգալի մասը: Հավատացած եմ, գործընկերներիցս շատերը նամակ են ուղղել այդ կապակցությամբ»,-ասել է Բրեդ Շերմանը:
Հայաստանին ամերիկյան օգնության չափը 60 միլիոն դոլարի հասցնելու կոչով իրենց գործընկերներին են դիմել Միացյալ Նահանգների 37 կոնգրեսական: Կոնգրեսականները մասնավորապես կոչ են արել Հայաստանին հատկացնել 30 միլիոն դոլարի տնտեսական, 10 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն եւ 20 միլիոն դոլար տրամադրել Հայաստանում օթևան ստացած Մերձավոր Արևելքի հայ փախստականներին: Նամակում նաև կոչ է արվում դադարեցնել ցանկացած օգնությունը Ադրբեջանին և փոխարենը 10 միլիոն դոլարի օգնություն տրամադրել Արցախին՝ ականազերծման աշխատանքներ իրականացնելու և զինադադարի խախտումներ գրանցող սարքավորումներ տեղադրելու նպատակով:

Providing aid to Armenia and Artsakh discussed at US Congress hearings
US Congressmen urged to stop funding Azerbaijan and instead to assist Armenia and Artsakh, Voice of America reports.
STEPANAKERT, MARCH 22, ARTSAKHPRESS:During the hearings of the Congress committee on foreign affairs Congressman Brad Sherman called on the USAID head to provide assistance to Artsakh.
“You know that Armenia, which is blockaded by Turkey and Azerbaijan, deserves our support. You are aware that Nagorno Karabakh, now the Republic of Artsakh, is a neighbor to a militaristic force, and that the southern region of Georgia, which is called Samtskhe–Javakheti, is a region which also deserves most of our support. I believe many of my colleagues have addressed a letter on this occasion”, the Congressman said.
37 Congressmen called on their partners to reach the US aid to Armenia 60 million USD. In particular, they called on to provide 30 million USD economic, 10 million USD military aid to Armenia and 20 million USD to Armenian refugees of the Middle East who resettled in Armenia. The letter also calls on to stop any assistance to Azerbaijan and provide aid worth 10 million USD to Artsakh aimed at conducting demining activities and installing cameras to record the ceasefire violations.