Լատվիայի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ միաձայն կողմ է քվեարկել ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրին
Լատվիայի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ միաձայն կողմ է քվեարկել Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին հայտնել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը:
Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից տեղեկացրին, որ Սերգեյ Պոտապկինը եղել է հարցի հիմնական զեկուցողը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հայտնեց, որ համաձայնագիրը Լատվիայի խորհրդարանում ևս մեկ ընթերցում պետք է անցնի, որը տեղի կունենա ապրիլին:
Լիտվայի Հանրապետությունում, Լատվիայի Հանրապետությունում և Էստոնիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը ևս թվիթերյան իր էջում գրառում է կատարել այս առթիվ:
«Լավ նորություն Լատվիայից: Խորհրդարանն առանց որևիցե դեմ ձայնի իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրին առաջին ընթերցումից հետո: Հույս ունեմ՝ շուտով կկայանա երկրորդ ընթերցումը, և համաձայնագիրը կվավերացվի»,- գրել է նա:

Парламент Латвии в первом чтении единогласно проголосовал за Соглашение Армения- ЕС
Парламент Латвии в первом чтении единогласно проголосовал за Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС - Об этом сообщил вице-спикеру Национального Собрания Армении Эдуарду Шармазанову латвийский депутат, глава парламентской группы дружбы Латвия-Армения Сергей Потапкин.
Главным докладчиком на заседании парламента по данному вопросу был Сергей Потапкин. Вице-спикер НС Армении сказал, что соглашение в парламенте Латвии должно пройти еще одно чтение, которое состоится в апреле.
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Литовской Республике,  Латвийской Республике и Эстонии Тигран Мкртчян также сделал запись на своей странице в Twitter.
«Хорошие новости из Латвии. Парламент в первом чтении выразил свою поддержку Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Надеюсь, что второе чтение будет скоро, и соглашение будет ратифицировано», - писал он.