Թրամփը պաշտոնանկ է արել ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հերբերթ Մակմասթերին ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Ջոն Բոլթոնով փոխարինելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: New York Times պարբերականի տեղեկություններով՝ Մակմասթերը Թրամփի հետ իր պլաշտոնանկության հարցը քննարկում է արդեն մի քանի շաբաթ, եւ ԱՄՆ նախագահը ցանկանում է լրացնել ազգային անվտանգության իր թիմը:
«Ես ուրախ եմ հայտարարել, որ Ջոն Բոլթոնը կլինի ազգային անվտանգության հարցերով իմ նոր խորհրդականը: Ես շնորհակալ եմ գեներալ Մակմասթերին աշխատանքի համար, որը մեծ աշխատանք է կատարել եւ ընդմիշտ կմնա իմ ընկերը»,- news.am-ի Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է նա:
Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ Թրամփը նաեւ նշել է, որ Մակմասթերն օգնել է «ԻՊ-ի ջախջախմանը», Հյուսիսային Կորեային բանակցությունների սեղան բերելուն եւ երկրի բարեկեցությունը ամրապնդելուն»:
Ինքը՝ Մակմասթերը հայտարարել է, որ Թրամփին շնորհակալ է «նրա եւ ժողովրդի համար աշխատելու հնարավորության համար»:
Սպիտակ տան ներկաացուցչի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահն ու Մակմասթերը նման որոշման են հանգել փոխադարձ համաձայնությամբ:

Трамп заявил о замене советника по нацбезопасности
Президент США Дональд Трамп объявил о замене советника по нацбезопасности Герберта Макмастера на экс-постпреда США при ООН Джона Болтона.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС - По данным издания New York Times, Макмастер обсуждал свой уход с Трапом уже на протяжении нескольких недель, и президент хочет заполнить свою команду по нацбезопасности, сообщает РИА Новости.
«Я рад объявить, что Джон Болтон будет моим новым советником по национальной безопасности. Я благодарен за работу генералу Макмастеру, который проделал выдающуюся работу и навсегда останется моим другом», — написал президент в своем микроблоге в Twitter.
В распространенном Белым домом заявлении Трамп также отметил, что Макмастер помог «разгромить ИГ», привести КНДР за стол переговоров, и укрепить благосостояние страны».
Сам Макмастер заявил, что благодарен Трампу «за возможность работать на него и на народ».
По словам представителя Белого дома, президент и Макмастер пришли к такому решению по взаимному согласию.