ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի դիվանագիտական ճանապարհով․ Ռուհանի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին չորեքշաբթի ասել է պաշտոնական այցով Բաքվում գտնվող Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին։
«Մենք կարծում ենք, որ տարածաշրջանային հարցերը պետք է դիվանագիտական ճանապարհով լուծում ստանան։ Մեր կարծիքով՝ Եմենի խնդիրը պետք է դիվանագիտական ճանապարհով լուծում գտնի։ Ռազմական լուծում գոյություն չունի»,-նշել է Իրանի նախագահը։
Ռուհանիի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ԼՂ հակամարտությանը լուծում տալ բանակցությունների միջոցով։
«Տարածաշրջանում կայունությունն անհրաժեշտ է ամրապնդել երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերով։ Մենք ուրախ ենք, որ այդ ուղղությմամբ դիվանագիտական ջանքեր են գործադրվոււմ։ Երկրների տարածքային ամբողջականության, տարածաշրջանի քաղաքական աշխարհագրության պաշտպանությունը մեզ համար շատ կարևոր նշանակություն ունի»,-ասել է Իրանի նախագահը։

Роухани – Алиеву: Нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован дипломатическим путем
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани, выступая с совместным с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявлением для печати, сообщает haqqin.az.
«Мы считаем, что региональные вопросы должны решаться дипломатическим путем. По нашему мнению, проблемы Йемена должны найти решение путем проведения дипломатических переговоров. Военного решения не существует», - отметил президент Ирана.
Как передает News.am, по словам Роухани, необходимо обеспечить решение нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. «Необходимо укрепить стабильность в регионе усилиями двух стран – Азербайджана и Армении. Мы рады, что в этом направлении прилагаются дипломатические усилия. Защита территориальной целостности стран, политической географии региона имеют очень важное значение для нас», - сказал он.