Երիտասարդները չորս ուղղություններով քայլարշավ են կատարելու դեպի բերդաքաղաք Շուշի
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունը մայիսի 7-ին իրականցնելու է «Հերոսների հետքերով» հայրենասիրական դաս-արշավ` նվիրված Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 73-րդ, ԱՀ ՊԲ կազմավորման և Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձներին:
Երիտասարդները չորս  ուղղություններով քայլարշավ  են կատարելու  դեպի բերդաքաղաք Շուշի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել  է  ԱՀ   մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբասաշրջության    նախարարության  երիտասարդության  հարցերի   բաժնի  առաջին  կարգի մասնագետ  Անի  Կապլանյանը:
Նրա   խոսքով՝   երիտասարդներն   արշավով կանցնեն այն նույն չորս ուղղություններով, որոնցով ազատագրվել  է Շուշին՝ արևելյան՝ Շոշ-Շուշի, կենտրոնական՝ Ստեփանակերտ-Շուշի ավտոմայրուղի, արևմտյան՝ Կրկժան-Շուշի և հյուսիսային՝ Քիրսավան-Շուշի:
Մեր   զրուցակիցը  նշել է, որ  Շուշի հասնելուց հետո բերդաքաղաքի  Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու բակում մասնակիցները կպարզեն եռագույնը, այնուհետև տեղի կունենա շուրջպար, որից  հետո   երիտասարդները կստանան հոգևոր հոր օրհնությունը:
«Եկեղեցում մոմավառությունից հետո  արշավի   մասնակիցներն ավտոմեքենաներով կտեղափոխվեն Հունոտի կիրճ արգելոցի Կատարոտ (Ջդրդուզ) հատված, որտեղ կկազմակերպվի մշակութաժամանցային ծրագիր»,- ավելացրել  է  Ա. Կապլանյանը  և   նշել, որ  ծրագրին կարող են մասնակցել 16-30 տարեկան, ֆիզիկապես առողջ երիտասարդներ:

Молодежь совершит пешую прогулку в четырех направлениях к городу-крепости Шуши
7 мая Министерство культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах проведет патриотическую кампанию «По следам героев», посвященную 73-й годовщине победы в Великой Отечественной войне, созданию Армии обороны Арцаха и 26-летию освобождения Шуши.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «АРЦАХПРЕСС» сообщила первоклассный специалист отдела по делам молодежи Министерства Культуры по делам молодежи и туризма Республики Арцах Ани Капланян.
По ее словам, молодежь пройдет по тем же четырем направлениям, по которым освобождался г. Шуши: восточное - Шош-Шуши, центральное - автомагистраль Степанакерт-Шуши, западное -  село Кркжан-Шуши и северное - Кирсаван-Шуши.
Наша собеседница отметила, что, добравшись до Шуши, участники поднимут армянский триколор во дворе церкви Святого Христа Всеспасителя, затем станцуют армянский патриотический танец, после которого молодые люди получат благословение святого отца церкви.
«После зажжения свечей, участников кампании отвезут на автомобилях в участок Которот или Дждрдуз к ущелью Унот, где будет организована культурная программа», - добавил А. Капланян отметив, что молодые люди в возрасте от 16 до 30 лет могут принять участие в этой программе.