Ասադը հրաժարվեց 2001 թվականին հանձնված ֆրանսիական շքանշանից
Սիրիայի ղեկավար Բաշար Ասադը Ֆրանսիայի իշխանություններին Է վերադարձրել 2001 թվականին Փարիզ կատարած այցի ժամանակ նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից իրեն հանձնված պարգեւը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը: Ինչպես հայտնել Է ՏԱՍՍ-ը, ապրիլի 19-ին այս մասին հաղորդվում Է պետության ղեկավարի դիվանատան հայտարարության մեջ, որը զետեղված Է Twitter-ում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրանում նշված Է, որ Մեծ խաչը, որը Նապոլեոնի ժամանկներից ի վեր Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձրագույն շքանշանն Է, հանձնվել Է Դամասկոսում Ռումինիայի դեսպանությանը, որը ժամանակավորապես ներկայացնում Է Դամասկոսի շահերը:
«Շքանշանը վերադարձնելու որոշումն ընդունվել Է ի պատասխան ապրիլի 14-ին Սիրիայի դեմ Միացյալ Նահանգների եւ Մեծ Բրիտանիայի ագրեսիային Ֆրանսիայի մասնակցության»,- ասված Է դիվանատան հայտարարության մեջ: Դամասկոսում նշում են, որ նախագահ Ասադին «պատիվ չի բերում այն վարչակարգի շքանշանը կրելը, որն ԱՄՆ-ի ստրուկն Է, աջակցում Է ահաբեկչական կազմավորումներին եւ հարձակվում ՄԱԿ-ի անդամ պետության վրա»:

Асад отказался от французского ордена, врученного в 2001 году
Лидер Сирии Башар Асад вернул властям Франции врученную ему президентом Жаком Шираком во время визита в Париж в 2001 году награду - Большой крест ордена Почетного легиона. Об этом сообщается в четверг в заявлении канцелярии главы государства, размещенном в Twitter.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 апреля, АРЦАХПРЕСС - В нем указывается, что Большой крест, который является высшей степенью отличия Французской Республики со времен Наполеона, передан посольству Румынии в Дамаске, которое временно представляет интересы Парижа.
"Решение о возвращении ордена принято в ответ на участие Франции 14 апреля в тройственной агрессии против Сирии на стороне Соединенных Штатов и Великобритании", - говорится в заявлении канцелярии.
В Дамаске указывают, что президенту Асаду "не делает чести ношение ордена режима, который является рабом США, поддерживает террористические формирования и нападает на государство - член ООН ".