Արայիկ Հարությունյանը ընդունել է ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը ապրիլի 20-ին ընդունել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժի փոխանցմամբ՝  պետական նախարարը կարևորել է ՀՀ և ԱՀ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունների համագործակցության սերտացումը և նշել, որ ոլորտում անելիքները շատ են: Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ ՀՀ-ում կատարվող բոլոր բարեփոխումները պետք է զուգահեռաբար իրականացնել նաև Արցախում: Այդ առումով, նա հորդորել է հյուրերին փոխգործակցության շրջանակում Արցախի գործընկերներին աջակցել ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ տեխնիկական հարցերում:
«Սննդի անվտանգության ապահովումը կառավարության կարևոր խնդիրներից մեկն է, և մենք շահագրգռված ենք, որ թե ՛ տեղական արտադրության և թե՛ ներմուծվող սննդամթերքի որակը համապատասխանի միջազգային չափանիշներին: Այն կարևոր նախապայման է ոչ միայն մեր բնակչությանը առողջ և որակյալ սնունդ ապահովելու տեսանկյունից, այլև արտահանման գործում մրցունակ և պահանջված լինելու առումով»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Ա. Հարությունյանին ջերմ ընդունելության համար՝ Ի. Կարապետյանը նշել է, որ աշխատանքային այցի նպատակն է իրենց գործընկերների հետ քննարկել առկա խնդիրները, իրականացվող ծրագրերը և համատեղ անելիքները: Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել գործադրելու բոլոր ջանքերը ակտիվ փոխգործակցության և համադրված աշխատանքի կազմակերպման համար: Անդրադառնալով նախանշված ծրագրերին՝ ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ պետը ընդգծել է պարտադիր սպանդանոցային մորթին անցումը, որի իրականացումն Արցախում կառաջարկվի փուլային եղանակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սննդամթերքի անվտանգության և հսկողության համակարգերի զարգացմանը, ինչպես նաև ռիսկերի գնահատման մոդելի ներդրմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը և ԱՀ ԳՆ ՍԱՊԾ պետ Համլետ Ապրեսյանը:

Artsakh State Minister receives head of Armenia's state service for food safety
On April 20 Artsakh Republic State Minister, Arayik Harutyunyan, received delegation led by the head of the state service for food safety of the Armenian Agriculture Ministry, Ishkhan Karapetyan.
STEPANAKERT, APRIL 20, ARTSAKHPRESS:As the Information and Public Relations Department of the State Minister’s staff informs, Arayik Harutyunyan attached importance to strengthening of cooperation between the two republics’ state services for food safety and added that there are a lot things to do in the sphere. In the State Minister’s words, all the improvements being done in Armenia should be as well done in Artsakh. In this regard, he asked them to assist their Artsakh colleagues both in professional and technical matters.
Expressing gratitude to Arayik Harutyunyan for the warm welcome, Ishkhan Karapetyan mentioned that the aim of the visit is to discuss existing issues, projects being implemented and things to be done together with their colleagues. He expressed his willingness to exert all efforts for organization of active cooperation and combined work.
During the meeting issues concerning the development of food safety and control systems, as well as the introduction of the risk assessment model were discussed.
Artsakh Agriculture Minister, Zhirayr Mirzoyan, and head of the state service for food safety of the Artsakh Ministry of Agriculture, Hamlet Apresyan, also participated in the meeting.