Թուրքիայի ԿԲ-ն ոսկու ամբողջ պաշարը ԱՄՆ-ից հանել է
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը անցյալ տարի ԱՄՆ դաշնային ռեզերվից հանել է այնտեղ պահպանվող երկրի ոսկու ամբողջ պաշարը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Պարբերականի տեղեկություններով՝  Անկարան ԱՄՆ-ում պահվող ոսկու ձուլակտորների կրճատման մասին որոշումն ընդունել է տարածաշրջանային եւ երկկողմանի մի շարք հարցերով Վաշինգթոնի հետ հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին, հայտնում է news.am-ը:
Թուրքիան ԱՄՆ-ում պահում էր այս թանկարժեք մետաղի 28,7 տոննա: Թուրքիայի ԿԲ 2016 թվականի հաշվետվություններում նշված է, որ ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվում պահվում է 28 հազար 689 կգ ոսկի, իսկ 2017-ի դրությամբ այդ տողի վրա գիծ է քաշված:
Երկրի պահուստային ոսկու ընդհանուր ծավալը, ըստ երկրի ԿԲ հաշվետվության, գնահատվում է 564,6 տոննա կամ ավելի քան 20 մլրդ դոլարին համարժեք:
Hurriyet-ը հայտնում է, որ ոսկու մի մասը Թուրքիա է վերադաձվել, իսկ մի մասը պահ է տրվել Եվրոպայում, մասնավորապես բրիտանական ԿԲ-ում եւ Շվեյցարիայում Միջազգային հաշիվների բանկում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Թուրքիան ակտիվորեն մեծացնում է ոսկու պաշարը: Փետրվարին Ռուսաստանը ոսկու պաշարի ծավալով 5-րդ տեղում էր հայտնվել՝ անցնելով Չինաստանին:
Չինական լրատվամիջոցները հայտնում էին, որ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի ոսկու պաշարները կարող են ամերիկյանից շատ լինել, այդ դեպքում դոլարն «անհարմար վիճակում» կհայտնվի, իսկ Վաշինգթոնին կստիպեն գլոբալ տնտեսության մեջ նահանջել:

ЦБ Турции вывел весь золотой запас из США
Центральный банк Турции за прошлый год вывел весь золотой запас республики из Федерального резерва США, где он находился на хранении, сообщает газета Hurriyet со ссылкой на отчет турецкого ЦБ, передает ТАСС.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 апреля, АРЦАХПРЕСС - По информации издания, Анкара приняла решение о сокращении золотых слитков, хранившихся в США, на фоне ухудшения отношений с Вашингтоном по ряду региональных и двусторонних тем.
Турция хранила в США 28,7 тонны этого драгоценного металла. В отчетах Центрального банка Турции за 2016 год сказано, что в Федрезерве США хранится 28 тыс. 689 килограммов золота, а по состоянию на конец 2017 года стоят прочерки.
Общий объем золотого резерва страны, как следует из отчета ЦБ, оценивается в 564,6 тонны, или более 20 млрд в долларовом эквиваленте.
Hurriyet сообщает, что часть золота вернулась в Турцию, а часть была отправлена на хранение в Европу, в частности в британский ЦБ и Банк международных расчетов в Швейцарии.
Ранее сообщалось, что Турция активно наращивает золотой запас. В феврале Россия поднялась на пятое место по объему золотого запаса, обогнав Китай.
Китайские СМИ ранее писали, что золотые запасы России и Китая могут оказаться больше американских, тогда доллар окажется в «неудобном положении», а Вашингтон будет потеснен в глобальной экономике.