Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները այդ երկրի ներքին գործն են. Պեսկով
Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, կապված ընդդիմության ակցիաների հետ, այդ երկրի ներքին գործն են, այդ իրադրությանը Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության վերաբերյալ ենթադրական դատողություններն անտեղի են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, լրագրողներին հայտարարել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Դա բացառապես Հայաստանի ներքին գործն Է, սա այն ամենն Է, ինչ ես կարող եմ ասել»,- պատասխանել Է Կրեմլի ներկայացուցիչն այն հարցին, թե ՌԴ-ն տարածաշրջանում ապակայունացման սպառնալիք տեսնում Է արդյոք Հայաստանում բողոքի գործողությունների կապակցությամբ: «Ինչո՞ւ Մոսկվան պետք Է միջամտի»,-տարակուսանք Է հայտնել Պեսկովը այն հարցի կապակցությամբ, թե որ դեպքում ռուսական կողմը կարող Է միջամտել իրադրությանը: «Այստեղ ենթադրական դատողությունները բացարձակապես անտեղի են»,-ասել Է նա: Մամուլի քարտուղարը հիշեցրել Է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ավելի վաղ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորել Է Հայաստանի վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ:
«Մենք ուշադիր հետեւում ենք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Հայաստանը մեր մերձավոր դաշնակիցն Է, որի հետ մենք ամենասերտ հարաբերություններն ենք զարգացնում, Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության մասնակիցն Է, ուստի մեզ համար կարեւոր Է այդ երկիրը. դրա համար Էլ մենք ուշադիր հետեւում ենք այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձություններին»,-ասել Է Պեսկովը: Իսկ Գյումրիի ռուսական ռազմակայանում հատուկ ռեժիմ սահմանելու հնարավորության վերաբերյալ հարցը Կրեմլի ներկայացուցիչը վերահասցեագրել Է պաշտպանության նախարարությանը:

Москва считает события в Армении внутренним делом страны
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя сложившуюся  ситуацию в РА, в свете назначения экс-президента Сержа Саргсяна премьер-министром страны, сообщает РБК.
«Почему Москва должна вмешиваться? Гипотетические рассуждения неуместны. Это исключительно внутреннее дело Армении», — сказал Песков. «Мы очень внимательно наблюдаем за происходящим в Армении — это наш ближайший союзник. Страна, с которой у нас развиваются самым тесным образом отношения, участник ЕврАзЭС», — подчеркнул пресс-секретарь.
На вопрос о том, были ли какие-то консультации Еревана с Москвой, Песков ответил: «По линии Кремля я ничего вам не могу сказать. Вы знаете, что недавно у президента были контакты. Президент поздравлял коллег с избранием». Песков также посоветовал обратиться в Минобороны в ответ на вопрос о вводе особого режима на российской военной базе в городе Гюмри.
Напомним, что в Армении 11-ый день проходят акции протеста против премьерства Сержа Саргсяна. Задержаны трое депутатов парламента Армении от оппозиционного блока «Выход» – организатор массовых протестов против премьерства Сержа Саргсяна, лидер инициативы «Мой шаг», глава партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, его соратники Арарат Мирзоян и Сасун Микаэлян.