Նալբանդյան. Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին
Հայաստանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին և վճռական է ապահովելու նրա անվտանգությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այս օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների ֆոնին Ադրբեջանը՝ Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով կենդանի ուժի, հրետանու և զինտեխնիկայի կուտակումներ է իրականացնում, ինչն առիթ է տալիս ենթադրելու Բաքվի կողմից հնարավոր նոր արկածախնդրության նախապատրաստման մասին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, պետք է համապատասխան ջանքեր գործադրեն՝ Բաքվին զսպելու, առաջնագծից ադրբեջանական զինտեխնիկան, հրետանին և զինված ուժերը հետ քաշելու և 1994-1995 թթ. զինադադարի համաձայնագրերն անշեղ իրագործելու ուղղությամբ։
Շարունակում ենք համոզված լինել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ բանակցային լուծումն այլընտրանք չունի։ Ուժի կիրառումը կարող է անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել ողջ տարածաշրջանի համար։
Ադրբեջանը չպետք է պատրանքներ տածի, թե Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումների պայմաններում կարող է ոտնձգություն կատարել Արցախի դեմ և իրականացնել իր ագրեսիվ մտադրությունները։ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության հարցում հայ ժողովուրդը միահամուռ է և թույլ չի տա Արցախի նկատմամբ որևէ ոտնձգություն։
Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին և վճռական է ապահովելու նրա անվտանգությունը»,-ասվածէ  Նալբանդյանի տարածած հայտարարության մեջ:

Налбандян: Азербайджан не должен тешить себя иллюзиями
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян прокомментировал ситуацию на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС - «На фоне происходящих в Армении внутриполитических процессов Азербайджан на линии соприкосновения с Арцахом скапливает живую силу, военную технику, артиллерию, что дает повод предполагать, что Баку готовится к новой авантюре.
Международное сообщество, в первую очередь страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, должны приложить соответствующие усилия для сдерживания Баку, отвода техники, артиллерии и сил от линии соприкосновения и неукоснительного выполнения соглашений о перемирии 1994-95 гг.
Уверены, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта не имеет альтернативы. Применение силы может привести к непредсказуемым последствиям для всего региона.
Азербайджан не должен тешить себя иллюзиями, что в условиях внутриполитических процессов в Армении может посягнуть на Арцах и осуществить свои агрессивные намерения. В вопросе защиты Нагорного Карабаха армянский народ сплочен и не допустит какое-либо поползновение в отношении Арцаха. Армения как прежде, так и сегодня, уверенно поддерживает Арцах и решительна в вопросе обеспечения его безопасности», - заявил Налбандян.