Նալբանդյան. Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին
Հայաստանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին և վճռական է ապահովելու նրա անվտանգությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այս օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների ֆոնին Ադրբեջանը՝ Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով կենդանի ուժի, հրետանու և զինտեխնիկայի կուտակումներ է իրականացնում, ինչն առիթ է տալիս ենթադրելու Բաքվի կողմից հնարավոր նոր արկածախնդրության նախապատրաստման մասին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, պետք է համապատասխան ջանքեր գործադրեն՝ Բաքվին զսպելու, առաջնագծից ադրբեջանական զինտեխնիկան, հրետանին և զինված ուժերը հետ քաշելու և 1994-1995 թթ. զինադադարի համաձայնագրերն անշեղ իրագործելու ուղղությամբ։
Շարունակում ենք համոզված լինել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ բանակցային լուծումն այլընտրանք չունի։ Ուժի կիրառումը կարող է անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել ողջ տարածաշրջանի համար։
Ադրբեջանը չպետք է պատրանքներ տածի, թե Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումների պայմաններում կարող է ոտնձգություն կատարել Արցախի դեմ և իրականացնել իր ագրեսիվ մտադրությունները։ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության հարցում հայ ժողովուրդը միահամուռ է և թույլ չի տա Արցախի նկատմամբ որևէ ոտնձգություն։
Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին և վճռական է ապահովելու նրա անվտանգությունը»,-ասվածէ  Նալբանդյանի տարածած հայտարարության մեջ:

International community must make efforts to sober up Baku and withdraw military equipment from frontline – Armenian FM
Armenian foreign minister Edward Nalbandian commented on the current situation in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, the foreign ministry said.
STEPANAKERT, APRIL 23, ARTSAKHPRESS:“On the background of the ongoing inner-political developments in Armenia, Azerbaijan carries out accumulations of its manpower, artillery and military equipment along the entire length of the line of contact which allows to suppose about the preparation of a new possible adventurism by Baku.
The international community, first of all the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, must make respective efforts aimed at sobering up Baku, withdrawing the Azerbaijani military equipment, artillery and armed forces from the frontline and steadily implementing the 1994-1995 ceasefire agreements.
We remain convinced that there is no alternative to the peaceful negotiated settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Use of force can led to unpredictable consequences for the entire region.
Azerbaijan should not have illusions that in the circumstances of inner-political developments in Armenia it can conduct an encroachment against Artsakh and implement its aggressive plans. The Armenian people are united in the defense of Nagorno Karabakh and will not allow any encroachment against Artsakh.
Like before, today as well Armenia steadily stands with Artsakh and is determined to ensure its security”.