Պետականություն ունենալն ամենալավ միջոցն է ցեղասպանությունները կանխելու համար. Աշոտ Ղուլյան
Մեր ազգային մտածողության մեջ ամրագրվել է, որ պետք է ամեն տարի ապրիլի 24-ին ոգեկոչենք ու մեր խոնարհումը բերենք Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Պետականություն  ունենալն  ամենալավ  միջոցն  է   ցեղասպանությունները կանխելու համար. Աշոտ  Ղուլյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված՝ Զանգակատուն-հուշակոթողում հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նրա խոսքով՝ վաղուց արդեն հայ ժողովրդի պետական քաղաքականության ուղղվածությունն այնպիսինն է, որ Ցեղասպանությունը դատապարտելով աշխարհին ցույց է տրվում, որ ոչ մի երկրում նման ողբերգություն չպետք է կրկնվի:
«2018 թվականին Հայաստանի Առաջին Հանարապետության 100-ամյա հոբելյանը մենք նշում ենք անկախ պետականություն ունենալով: Վստահ եմ, որ պետականություն ունենալն ամենալավ միջոցն է ցեղասպանությունները կանխելու համար: Այսօր մենք՝ թանկ կորուստներով նվաճած պետականություն ձեռք բերած արցախցիներս և ողջ համայն հայությունը ցանկանում է, որ աշխարհում տիրի խաղաղություն»,- մասնավորապես ասել է Ա. Ղուլյանը:

Государственность - лучший способ предотвращения геноцида. Ашот Гулян
В нашем национальном сознании закреплено, что каждый год мы должны отмечать 24 апреля, увековечивая память и преклоняясь перед жертвами Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом после мероприятий в мемориальном комплексе «Зангакатун» корреспонденту «Арцахпресс» рассказал Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
По его словам, направление государственной политики армянского народа в течение длительного времени таково, что осуждение Геноцида армян показано миру, и что такая ​​трагедия не должна повториться в любой другой стране.
«Мы отмечаем 100-летие Первой Республики Армения в 2018 году с независимой государственностью. Я убежден, что наличие государственности - лучший способ предотвратить геноцид. Сегодня народ Арцаха и все армяне, получившие государственность ценой небывалых потерь, хотят мира во всем мире», - отметил, в частности А. Гулян.