Սերժ Սարգսյանը սթափ գնահատականով բացեց Նոր Հայաստան տանող դարպասը. ՀՀ նախագահի ուղերձը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ապրիլի 25-ի ողջ օրվա ընթացքում խորհրդակցություններ անցկացնելով քաղաքական ուժերի եւ հասարակական-քաղաքական գործիչների հետ, ապրիլի 26-ին առավոտյան հանդես է եկել ուղերձով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի հայրենակից,
Մեր երկրում վերջին օրերի բուռն զարգացումներն աննախադեպ երեւույթ ենԱյնթե ինչպես քաղաքացիական շարժումը կազմակերպված եւ քաղաքակիրթ զարգացման ճանապարհով վերաճեց համաժողովրդական շարժմանհամայն հայության համար հպարտության առարկա է:
Հայաստանի պատմության մեջ ունենք այլեւս նոր էջՄենք ապրում ենք Նոր ՀայաստանումՀայաստանորտեղ յուրաքանչյուր հայաստանցի եւ աշխարհասփյուռ հայությունն իր ուժն ու եռանդը պետք է դնի երկրի զարգացման համարՀայաստանորին մատնացույց են անելու աշխարհում՝ ժողովրդավարությանկառավարմանքաղաքացիական հասարակությանմշակույթիգիտության ու տնտեսության զարգացման առումովՀայաստանորտեղ հայը տեսնելու է իր եւ իր սերունդների ապագանՀայաստանորը սիրելու է յուրաքանչյուր հայ՝ պետական այրն ու շարքային քաղաքացին:
Հայաստանորը լինելու է իմ եւ քո երազանքների Հայաստանը:
Այս իրողությունը ժխտելը քաղաքական կարճատեսություն կլինի:
Այնպեսինչպես Սերժ Սարգսյանը սթափ գնահատականով բացեց Նոր Հայաստան տանող դարպասընույն կերպ քաղաքական բոլոր ուժերըհատկապես՝ Ազգային ժողովում ներկայացվածպետք է համերաշխաբար հարթեն այդ ճանապարհը՝ առաջնորդվելով Սահմանադրությամբ:
Մենք բոլորս պարտավոր ենք հավուր պատշաճի իրագործել այն պատմական առաքելությունըորը մեզ բաժին է հասելեւ մեր ազգի համար այս բախտորոշ պահին անել այդ քայլըԺողովրդի մեծամասնության վստահությունը վայելող քաղաքական ուժերը պետք է միասնաբար երկիրն առաջնորդեն այս ճանապարհով:
Ես համոզված եմոր հազարամյակների ընթացքում կուտակված ազգային խոհեմությունը թույլ չի տա բաց թողնել այս պատմական պահը:
Հպարտ եմոր տեսնում եմ այօրվա Հայաստանըեւ ուրախոր ապրելու եմ վաղվա հզորմիասնականարդար եւ ծաղկող Հայաստանում:

President of Armenia Armen Sarkissian issued a message on April 26 following yesterday’s consultations with the political forces and public-political figures, the Presidential Office said.
Serzh Sargsyan opened gateway to New Armenia with sober assessment – President Armen Sarkissian's message
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS:The message says:
“Dear compatriot,
The recent heated developments in our country are an unprecedented phenomenon. The fact on how the civil movement turned into a pan-national movement through organized and civilized development way is a matter of pride for all Armenians.
From now on we have a new page in the history of Armenia. We live in new Armenia. Armenia where every Armenian and Armenians worldwide must invest their strength and energy for the country’s development. Armenia which will be famous across the world in terms of democracy, governance, civil society, culture, science and economy development. Armenia where an Armenian will see his/her future and the future of his/her generations. Armenia which will be loved by every Armenian, public official and ordinary citizen.
Armenia that will be Armenia of my and your dreams.
Denying this reality would be a political shortsightedness.
Just like Serzh Sargsyan opened the gateway to New Armenia with sober assessment, all political forces, especially those represented in the Parliament, must peacefully pave that path guided by the Constitution.
We all have to properly implement the historical mission we have, and take that step at this decisive moment for our people. The political forces enjoying the trust of most of the people must jointly guide the country through this path.
I am convinced that the national consciousness accumulated throughout millennium will not allow to miss that historical moment.
I am proud to see today’s Armenia and I am happy that I am going to live in tomorrow’s strong, united, fair and flourishing Armenia.