ՀՀ խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները վերահաստատել են Արցախի խնդրի շուրջ միասնական մոտեցումների կարևորությունը
Մայիսի 4-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «ՀՀԿ», «Ծառուկյան», «Ելք», «ՀՅԴ» խմբակցությունների ներկայացուցիչները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
ՀՀ խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները վերահաստատել են Արցախի խնդրի շուրջ միասնական մոտեցումների  կարևորությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ  Մելիքյանն ասել է, որ բավականին լուրջ և անկեղծ զրույց են ունեցել ԱՀ Նախագահի հետ՝ Հայաստանի ներքաղաքական վերջին իրադարձությունների ֆոնին քննարկելով Արցախի անվտանգության հարցը: Գ. Մելիքյանի խոսքով՝ հանդիպումը նպատակ էր հետապնդում նաև Արցախի Նախագահի ազդեցիկ դերը ի նպաստ բերելու ստեղծված ներքաղաքական լարվածության թուլացման և երկխոսության համար: «Համոզված եմ նաև, որ մեր ժողովուրդը սթափ է գնահատում իրավիճակը, և որ այդ սթափությունը մեզ կտանի դրական լիցքերի: Կարծում եմ՝ այն համախմբվածությունը, որ գոյություն ունի ժողովրդի մեջ, պետք է օգտագործել միայն ի շահ մեր պետության անվտանգության ապահովման և տնտեսական վերելքի»,- ավելացրել է Գ.  Մելիքյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ Միքայել Մելքումյանն էլ ասել է, որ հանդիպման հիմնական նպատակն այն է, որ մեր հանրապետության ներքաղաքական կյանքի լարված իրավիճակում բոլորս միահամուռ կարևորենք պետական և ազգային խնդիրը՝ Արցախի անվտանգությունն ու սահմանների անառիկությունը: «Բնականաբար, այստեղ կան նաև ռիսկեր, և հակառակորդը այս իրավիճակից կարող է օգտվել: Սակայն բոլոր քաղաքական ուժերն էլ այս առումով արտահայտեցին իրենց մտահոգությունները և վերահաստատեցին, որ Արցախի հարցում տարակարծություններ չկան»,- նշել է Մ. Մելքումյանը:
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ ՀՀ-ում քաղաքական իրադարձությունների սրընթաց զարգացման պայմաններում էական են ԱՀ ղեկավարության հետ անընդհատ և անմիջական շփումները, տեղեկատվության փոխանակումը, ինչը տեղի ունեցավ նախագահ Սահակյանի հետ հանդիպման ընթացքում: «Հայ ժողովրդի համար ստեղծվել է աննախադեպ հնարավորությունների մի շրջան, և մեր բոլոր քաղաքական ուժերը, ժողովրդի առաջնորդությամբ և ժողովրդի կամքին ենթարկվելով, պետք է միահամուռ ջանքեր գործադրեն, որպեսզի այդ հնարավորություններից լավագույնը քաղենք թե՛ տնտեսական, թե՛ ներդրումների, թե՛ միջազգային հեղինակության և թե՛ բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի դիրքի ամրապնդման առումներով»- ասել է Ա, Միրզոյանը:
Իսկ «ՀՅԴ» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի խոսքով՝ Նախագահ Սահակյանի հետ հանդիպմանը կարևորվել է, որ ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծումը պետք է լինի ոչ միայն խաղաղ, այլև հնարավորինս արագ, որպեսզի հակառակորդի մոտ նոր ագրեսիա սկսելու գայթակղություն չառաջանա: «Մենք տեսնում ենք նաև հնարավորություն, որ այս համաժողովրդական շարժումը կզսպի Ադրբեջանին: Այս շարժումից պետք է դուրս գանք ավելի համախմբված, և բոլոր ջանքերն ուղղված են դրան»,- ընդգծել է Ա. Ռուստամյանը:
Նշենք, որ հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Representatives of Armenian parliamentary forces confirmed importance of common approaches on Karabakh conflict
On May 4, after the meeting with Artsakh Republic President Bako Sahakyan, Republic of Armenia's National Assembly MPs representing the "Republican Party of Armenia" (RPA), "Tsarukyan", "Yelk", "Armenian Revolutionary Federation" (ARF) factions answered reporters’ questions.
STEPANAKERT, MAY 5, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress correspondent informs, MP of RPA faction Gagik Melikyan said that they had quite a serious and sincere talk. In connection with
the domestic political developments in Armenia they discussed the issue of Artsakh’s safety. In Gagik Melikyan’s words, the meeting aimed also at using Artsakh President’s influence to reduce the political tension in Armenia and to create dialogue. “I am confident that our people assess the situation soberly. I believe that the cohesion of people should only be used to provide our state’s security and economic growth,’’ Gagik Melikyan added.
Armenian parliament’s Vice President and representative of “Tsarukyan” faction, Mikael Melkumyan, said that the main goal of the meeting is that to attach importance to the state and national issue — the safety of Artsakh and the invulnerability of borders. “Naturally, there are also risks and the adversary may make use of the situation. However all the political forces expressed their concerns in this regard and reaffirmed that there are no disagreements over the Artsakh issue,’’ Mikael Melkumyan said.
MP of Yelk faction Ararat Mirzoyan said that in conditions of rapid developments of political events, constant and direct contacts and exchange of information with Artsakh leadership are essential and these were carried out during the meeting. “A period of unprecedented opportunities has been created for the Armenians. And under the leadership of people, all our political forces should exert joint efforts in order for us to get the best of it in terms of economy, investments, international reputation and strengthening of the Armenian sides’ position in the negotiation process,” Ararat Mirzoyan said.
In ARF’s MP Armen Rustamyan’s words, in the meeting with Artsakh President, importance was attached not only to the peaceful solution of the domestic political crisis but also to its being speedy so that the enemy is not tempted to launch a new aggression. “We also see a probability that the nationwide movement will restrain Azerbaijan. We should end the movement and be more united and all the efforts are directed toward it,’’ Armen Rustamyan emphasized.
Chairman of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghulyan, Minister of State Arayik Harutyunyan and other officials partook in the meeting.