ՀՀ խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները վերահաստատել են Արցախի խնդրի շուրջ միասնական մոտեցումների կարևորությունը
Մայիսի 4-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «ՀՀԿ», «Ծառուկյան», «Ելք», «ՀՅԴ» խմբակցությունների ներկայացուցիչները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
ՀՀ խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները վերահաստատել են Արցախի խնդրի շուրջ միասնական մոտեցումների  կարևորությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ  Մելիքյանն ասել է, որ բավականին լուրջ և անկեղծ զրույց են ունեցել ԱՀ Նախագահի հետ՝ Հայաստանի ներքաղաքական վերջին իրադարձությունների ֆոնին քննարկելով Արցախի անվտանգության հարցը: Գ. Մելիքյանի խոսքով՝ հանդիպումը նպատակ էր հետապնդում նաև Արցախի Նախագահի ազդեցիկ դերը ի նպաստ բերելու ստեղծված ներքաղաքական լարվածության թուլացման և երկխոսության համար: «Համոզված եմ նաև, որ մեր ժողովուրդը սթափ է գնահատում իրավիճակը, և որ այդ սթափությունը մեզ կտանի դրական լիցքերի: Կարծում եմ՝ այն համախմբվածությունը, որ գոյություն ունի ժողովրդի մեջ, պետք է օգտագործել միայն ի շահ մեր պետության անվտանգության ապահովման և տնտեսական վերելքի»,- ավելացրել է Գ.  Մելիքյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ Միքայել Մելքումյանն էլ ասել է, որ հանդիպման հիմնական նպատակն այն է, որ մեր հանրապետության ներքաղաքական կյանքի լարված իրավիճակում բոլորս միահամուռ կարևորենք պետական և ազգային խնդիրը՝ Արցախի անվտանգությունն ու սահմանների անառիկությունը: «Բնականաբար, այստեղ կան նաև ռիսկեր, և հակառակորդը այս իրավիճակից կարող է օգտվել: Սակայն բոլոր քաղաքական ուժերն էլ այս առումով արտահայտեցին իրենց մտահոգությունները և վերահաստատեցին, որ Արցախի հարցում տարակարծություններ չկան»,- նշել է Մ. Մելքումյանը:
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ ՀՀ-ում քաղաքական իրադարձությունների սրընթաց զարգացման պայմաններում էական են ԱՀ ղեկավարության հետ անընդհատ և անմիջական շփումները, տեղեկատվության փոխանակումը, ինչը տեղի ունեցավ նախագահ Սահակյանի հետ հանդիպման ընթացքում: «Հայ ժողովրդի համար ստեղծվել է աննախադեպ հնարավորությունների մի շրջան, և մեր բոլոր քաղաքական ուժերը, ժողովրդի առաջնորդությամբ և ժողովրդի կամքին ենթարկվելով, պետք է միահամուռ ջանքեր գործադրեն, որպեսզի այդ հնարավորություններից լավագույնը քաղենք թե՛ տնտեսական, թե՛ ներդրումների, թե՛ միջազգային հեղինակության և թե՛ բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի դիրքի ամրապնդման առումներով»- ասել է Ա, Միրզոյանը:
Իսկ «ՀՅԴ» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի խոսքով՝ Նախագահ Սահակյանի հետ հանդիպմանը կարևորվել է, որ ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծումը պետք է լինի ոչ միայն խաղաղ, այլև հնարավորինս արագ, որպեսզի հակառակորդի մոտ նոր ագրեսիա սկսելու գայթակղություն չառաջանա: «Մենք տեսնում ենք նաև հնարավորություն, որ այս համաժողովրդական շարժումը կզսպի Ադրբեջանին: Այս շարժումից պետք է դուրս գանք ավելի համախմբված, և բոլոր ջանքերն ուղղված են դրան»,- ընդգծել է Ա. Ռուստամյանը:
Նշենք, որ հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Представители парламентских сил Армении подтвердили важность унифицированных подходов к проблеме Арцаха
После встречи 4 мая c Президентом Республики Арцах Бако Саакяном представители партий Национального собрания РА РПА, блока «Царукян», «Елк» и АРФД ответили на вопросы журналистов.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», член Республиканской партии Армении Гагик Меликян сказал, что у них состоялся довольно серьезный и откровенный разговор с Президентом Республики Арцах, где обсуждался вопрос безопасности Арцаха на фоне недавних внутриполитических событий в Армении.
По словам Г. Меликяна, встреча также была направлена ​​на использование влиятельной роли президента Арцаха в ослаблении внутриполитической напряженности и развитии диалога. «Я также убежден, что наш народ трезво оценивает ситуацию, и эта трезвость приведет нас к положительному решению ситуации. Я думаю, что единство, которое существует среди людей, должно использоваться только в интересах нашей государственной безопасности и экономического роста», - добавил Г. Меликян.
Заместитель спикера Национального собрания РА, представитель фракции «Царукян» Микаэл Мелкумян сказал, что основная цель встречи – убедиться, что в условиях напряженной внутриполитической ситуации нашей Республики мы все придаем большое значение  государственным и национальным проблемам – безопасности и неприступности границ Арцаха. «Естественно, здесь есть риски, и противник может воспользоваться этой ситуацией. Однако все политические силы выразили свою обеспокоенность в этом отношении и подтвердили, что нет никаких разногласий по поводу Арцаха», - сказал М. Мелкумян.
Член фракции «Елк» Арарат Мирзоян заявил, что в условиях быстрого развития политических событий в Армении необходимы постоянные и непосредственные контакты с руководством Арцаха и обмен информацией, что было реализовано во время встречи с Президентом Саакяном. «Для армянского народа создан период беспрецедентных возможностей, и все наши политические силы во главе с народом и по воле народа должны работать сплоченно, чтобы максимально использовать эти возможности, как в экономическом плане, в инвестициях, так и в сфере международной политики, а также укрепления позиции армянской стороны в переговорном процессе», - сказал А. Мирзоян.
По словам депутата АРФД Армена Рустамяна, во время встречи с президентом Саакяном было подчеркнуто, что решение внутриполитического кризиса должно быть не только мирным, но и быть реализовано как можно быстрее, чтобы у противника не было соблазна начать новую агрессию. «Мы также видим возможность того, что это общее национальное движение будет сдерживать Азербайджан. Мы должны быть более сплоченными, и все наши усилия направлены на это», - подчеркнул А. Рустамян.
Отметим, что на встрече присутствовали также председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян, государственный министр Араик Арутюнян и другие официальные лица.