Եռատոնի հանդիսավոր քայլերթին Ստեփանակերտում մասնակցել է ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը(լուսանկարներ)
Այսօր՝ մայիսի 9-ին՝ Եռատոնին նվիրված՝ տոնակատարությունները Ստեփանակերտում սկսվել են ավանդական քայլերթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ տոնի կապակցությամբ Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի, Արցախի և Հայաստանի պետական ու զինվորական բարձրաստիճան այրերի հետ Վերածննդի հրապարակից հազարավոր քաղաքացիների ուղեկցությամբ քայլել է դեպի Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր:
Նրանք ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են խոնարհել արցախյան ազատամարտի և Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ինչպես նաև արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ԱՀ ՊԲ պատվո պահակախմբի հանդիսավոր քայլերթը: Ապա երկու հանրապետությունների պետական բարձրաստիճան այրերը  այցելել են քաղաք Շուշի, որտեղ ծաղիկներ են դրել տանկ-հուշարձանին և սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին:
Նախագահ Բակո Սահակյանը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բերդաքաղաքում մասնակցել են հայկական դրամի թանգարանի բացման արարողությանը:
Նշենք, որ Եռատոնին նվիրված` այսօր Արցախի բոլոր շրջաններում նախատեսված են տոնական միջոցառումներ, իսկ երեկոյան Ստեփանակերտում կլինի տոնական համերգ, որը կավարտվի շքեղ հրավառությամբ:

Новоизбранный премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в торжественном шествии, посвященному майским праздникам в Степанакерте (фото)
Сегодня, 9 мая, в Степанакерте традиционным маршем начались торжества, посвященные тройному празднику 9 мая.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс» в Степанакерт по случаю праздника прибыл премьер-министра Армении Никол Пашинян, который в сопровождении президента Арцаха Бако Саакяна, государственных и военных чиновников Армении и Арцаха с площади Возрождения с тысячами граждан направились к мемориальному комплексу Степанакерта.
Они возложили цветы и венки к мемориалу памяти погибших армянских солдат в Великой Отечественной войне и Арцахской освободительной войне, а также могилы борцов, погибших за свободу во время войны.
Затем состоялся торжественный марш почетного караула Армии обороны Арцаха, после чего государственные должностные лица двух Республик посетили город Шуши, где возложили цветы к танку-памятнику и памятнику командиру Вазгену Саркисяну.
Президент Арцаха Бако Саакян и премьер-министр Армении Никол Пашинян приняли участие в церемонии открытия музея армянского драма в городе-крепости.
Отметим, что сегодня по случаю празднования тройного праздника 9 мая запланированы праздничные мероприятия во всех регионах Арцаха, а вечером в Степанакерте состоится праздничный концерт, который завершится великолепным фейерверком.