Եռատոնի հանդիսավոր քայլերթին Ստեփանակերտում մասնակցել է ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը(լուսանկարներ)
Այսօր՝ մայիսի 9-ին՝ Եռատոնին նվիրված՝ տոնակատարությունները Ստեփանակերտում սկսվել են ավանդական քայլերթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ տոնի կապակցությամբ Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի, Արցախի և Հայաստանի պետական ու զինվորական բարձրաստիճան այրերի հետ Վերածննդի հրապարակից հազարավոր քաղաքացիների ուղեկցությամբ քայլել է դեպի Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր:
Նրանք ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են խոնարհել արցախյան ազատամարտի և Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ինչպես նաև արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ԱՀ ՊԲ պատվո պահակախմբի հանդիսավոր քայլերթը: Ապա երկու հանրապետությունների պետական բարձրաստիճան այրերը  այցելել են քաղաք Շուշի, որտեղ ծաղիկներ են դրել տանկ-հուշարձանին և սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին:
Նախագահ Բակո Սահակյանը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բերդաքաղաքում մասնակցել են հայկական դրամի թանգարանի բացման արարողությանը:
Նշենք, որ Եռատոնին նվիրված` այսօր Արցախի բոլոր շրջաններում նախատեսված են տոնական միջոցառումներ, իսկ երեկոյան Ստեփանակերտում կլինի տոնական համերգ, որը կավարտվի շքեղ հրավառությամբ:

Armenia’s newly elected PM participates in solemn procession of triple holiday in Stepanakert (photos)
On Wednesday festivities dedicated to the triple holiday began with a traditional procession in Stepanakert.
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress correspondent informs, Armenia’s newly appointed PM, Nikol Pashinyan, has arrived in Artsakh capital city of Stepanakert on the occasion of the holiday. Together with Artsakh President Bako Sahakyan and Artsakh’s and Armenia’s state and military high-ranking officials he marched from the Renaissance Square toward Stepanakert memorial complex. Thousands of citizens accompanied him to the complex.
They have laid flowers and wreaths at the memorial eternalizing the memory of the Armenians perished during the Artsakh Liberation and Great Patriotic Wars.
Then high-ranking officials of the two Armenian republics visitied Shushi and laid flowers to the pedestal of the “Tank” monument and at the Sparapet Vazgen Sargsyan’s statue.
President Bako Sahakyan and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the Armenian Dram Museum’s opening ceremony in Shushi.
To note, today festive events dedicated to the triple-holiday are being held in all the regions of Artsakh. A festive concert is due to be held in Stepanakert in the evening. It will be followed by fireworks.