Ղարաբաղյան հիմնահարցը լուծելու համար պետք է գտնել Արցախի ամենաուժեղ կողմը. կանադացի դիվանագետ
Ղարաբաղյան հակամարտությունն ամենադժվար հակամարտություններից մեկն է, և կարծում եմ՝ այն պետք է գտնի իր լուծումը միայն խաղաղ եղանակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 11-ին, Արցախի պետական համալսարանում ուսանողների հետ կայացած հանդիպմանն ասել է կանադացի վերլուծաբան, դիվանագետ, բանախոս Դերիլ Քոուփլենդը (Daryl Copeland): Բանախոսը նշում է, որ  տեղեկացված է ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ սկսած խորհրդային ժամանակներից, մինչև վերջին զարգացումները:
«Հարավային Կովկասը բարդ տարածաշրջան է, և Արցախն ու Հայաստանը ունեն անվտանգության հետ կապված լուրջ խնդիրներ: Հիմնահարցը լուծելու համար պետք է գտնել Արցախի ամենաուժեղ կողմը, այսինքն՝ ունենալ մրցունակ առավելություն: Այս օրերին Երևանում տեղի ունեցածը ես չէի տեսել իմ այցելած 120 երկրներից ոչ մեկում: Կարծում եմ՝ հայերի մրցունակ առավելությունն այն է, որ ունեն նույնականություն և միասնականություն»,- մասնավորապես ասել է կանադացի դիվանագետը:
Դ. Քոուփլենդը 30 տարի աշխատել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունում՝ որպես դիվանագետ: Այդ ընթացքում աշխատել է արտաքին գործերի նախարարության դեսպանատներում, մասնավորապես՝ Թայլանդում, Նոր Զելանդիայում, Եթովպիայում, Մալազիայում՝ զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ:
«2015 թվականին Երևանում մասնակցել եմ կոնֆերանսի, որի ժամանակ մեկ շաբաթով այցելել էի Արցախ: Այս օրերին գտնվում էի Երևանում և որոշեցի կնոջս հետ կրկին այցելել Արցախ»,- նշել է Դ. Քոուփլենդը:

Artsakh’s strongest aspect must be found for Karabakh conflict settlement, Canadian diplomat
Karabakh conflict is one of the most difficult conflicts and I believe it should be settled peacefully.
STEPANAKERT, MAY 11, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress correspondent informs, Canadian analytic, diplomat and speaker Daryl Copeland said the aforementioned at the meeting with students at Artsakh State University held on May 11. The speaker mentioned that he knows the history of Karabakh conflict.
"Southern Caucasus is a complicated region and Artsakh and Armenia have serous security problems. To solve the conflict Artsakh’s strongest aspect must be found, that is, it should have competitive advantage. What I saw in Yerevan these days I haven’t seen in any of the 120 countries I visited. I guess the competitive advantage of the Armenian people is their identity and unity,’’ the Canadian diplomat said, in particular.
Daryl Copeland has worked as a diplomat in the Canadian Cabinet for 30 years. During that time he has worked in embassies including Thailand, New Zealand, Ethiopia and Malaysia.
“In 2015 I participated in a conference in Yerevan. During that time I have visited Artsakh for a week. I was in Yerevan these days and decided to visit Artsakh with my wife once again,’’ Daryl Copeland said.