Ղարաբաղյան հիմնահարցը լուծելու համար պետք է գտնել Արցախի ամենաուժեղ կողմը. կանադացի դիվանագետ
Ղարաբաղյան հակամարտությունն ամենադժվար հակամարտություններից մեկն է, և կարծում եմ՝ այն պետք է գտնի իր լուծումը միայն խաղաղ եղանակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 11-ին, Արցախի պետական համալսարանում ուսանողների հետ կայացած հանդիպմանն ասել է կանադացի վերլուծաբան, դիվանագետ, բանախոս Դերիլ Քոուփլենդը (Daryl Copeland): Բանախոսը նշում է, որ  տեղեկացված է ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ սկսած խորհրդային ժամանակներից, մինչև վերջին զարգացումները:
«Հարավային Կովկասը բարդ տարածաշրջան է, և Արցախն ու Հայաստանը ունեն անվտանգության հետ կապված լուրջ խնդիրներ: Հիմնահարցը լուծելու համար պետք է գտնել Արցախի ամենաուժեղ կողմը, այսինքն՝ ունենալ մրցունակ առավելություն: Այս օրերին Երևանում տեղի ունեցածը ես չէի տեսել իմ այցելած 120 երկրներից ոչ մեկում: Կարծում եմ՝ հայերի մրցունակ առավելությունն այն է, որ ունեն նույնականություն և միասնականություն»,- մասնավորապես ասել է կանադացի դիվանագետը:
Դ. Քոուփլենդը 30 տարի աշխատել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունում՝ որպես դիվանագետ: Այդ ընթացքում աշխատել է արտաքին գործերի նախարարության դեսպանատներում, մասնավորապես՝ Թայլանդում, Նոր Զելանդիայում, Եթովպիայում, Մալազիայում՝ զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ:
«2015 թվականին Երևանում մասնակցել եմ կոնֆերանսի, որի ժամանակ մեկ շաբաթով այցելել էի Արցախ: Այս օրերին գտնվում էի Երևանում և որոշեցի կնոջս հետ կրկին այցելել Արցախ»,- նշել է Դ. Քոուփլենդը:

Канадский дипломат: Для решения карабахского конфликта нужно найти самую сильную сторону Арцаха
Карабахский конфликт – один из самых сложных конфликтов, и я считаю, что он должен быть решен мирным путем.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 мая, АРЦАХПРЕСС – Как передает "Арцахпресс", об этом заявил канадский аналитик, дипломат, оратор Дэрил Коупленд на встрече со студентами в Арцахском государственном университете 11 мая. Оратор отмечает, что он осведомлен о карабахском конфликте, с пост советской эпохи и до последних событий.
«Южный Кавказ – это сложный регион, и Арцах с Арменией имеют серьезные проблемы с безопасностью. Чтобы решить эту проблему, нужно найти самую сильную сторону Арцаха, то есть получить конкурентное преимущество. Я никогда не видел того, что произошло в Ереване в эти дни ни в одной из 120 стран, которые я посетил. Я считаю, что конкурентное преимущество армян состоит в том, что у них есть идентичность и единство», - сказал канадский дипломат.
Д. Коупленд работал 30 лет в качестве дипломата в министерстве иностранных дел Канады. В течение этого времени он работал в посольствах разных стран, в частности в Таиланде, Новой Зеландии, Эфиопии, Малайзии, занимая различные должности.
«В 2015 году я участвовал в конференции, проходившей в Ереване, за время которой я на неделю посетил Арцах. В эти дни я также был в Ереване и решил снова посетить Арцаха со своей женой», - отметил Д. Коупленд.