Ռուսաստանը Հայաստանին համարում է տարածաշրջանում մերձավոր գործընկեր ու դաշնակից. Պուտին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման մեկնարկին, փոխանցում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Պուտինը Փաշինյանին վերստին շնորհավորել է վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Նա նշել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին համարում է իր մերձավոր գործընկերը: «Սա վերաբերում է ե՛ւ տնտեսական համագործակցությանը, ե՛ւ անվտանգության հարցերին»,- նշել է նա: Պուտինն ասել է, որ  Ռուսաստանը Հայաստանի  առաջատար առեւտրատնտեսական գործընկերն է: «Ռուսական կապիտալ ներդրումները Հայաստանում բոլոր արտասահմանյան ներդրումների գրեթե 35 տոկոսն են կազմում: Վերջին շրջանում երկրների միջեւ ապարանքշրջանառության 25 տոկոսով աճ է նկատվում: Առաջանցիկ տեմպերով աճում են Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումները, միայն անցյալ ամիս աճը 38 տոկոս է կազմել: Սա շատ լավ դինամիկա է, որը հույս ունենք ոչ միայն պահպանել, այլեւ բազմապատկել»,- նշել է Պուտինը:
Ռուսաստանի նախագահը նոր պաշտոնում Փաշինյանին հաջողություններ է ցանկացել: «հույս ունեմ, որ հարաբերությունները կզարգանան նույնքան առաջընթաց, որքան եղել է մինչեւ հիմա, այդ թվում՝ միջազգային համագործակցության մասով: Մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ում, որտեղ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը մշտապես միմյանց աջակցել են, ինչպես նաեւ  տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակում»,- ասել է նա:

Putin: Armenia is Russia’s closest partner and regional ally
Russian leader Vladimir Putin said his country considers Armenia its closest partner and ally in the region.
STEPANAKERT, MAY 14, ARTSAKHPRESS:His comment came ahead of his first meeting with newly elected Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Sochi.
Putin congratulated Pashinyan on his election and named Armenia the closest partner.
“This is also related to economic interaction and security issues,” he said, adding that Russia is Armenia’s leading trade and economic partner. “Russian investments make around 35 percent of all foreign investments in Armenia. The volume of trade turnover stands at 25 percent, while imports of Armenia's agricultural products are growing, namely a 38-percent growth was recorded last month. This is a very good dynamic, which we hope to preserve and to multiply”.
President of Russia wished Pashinyan in his new position and expressed hope that the relations will develop, including through international cooperation.
“In particular, in the UN, where Armenia and Russia have always supported each other, as well as within regional organizations,” he added.