Մյունխենի համալսարանի պատվիրակությունը այցելել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Զինված ուժերի Մյունխենի համալսարանի պատվիրակությունը մայիսի 14-ին ճանաչողական այցով հյուրընկալվել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանից, ՊԱՀՀ-ի հիմնադիր-պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը Համալսարանի գիտաժողովների դահլիճում հյուրերին ներկայացրել է ՊԱՀՀ-ի գործունեությունը և մանրամասներ ՊԱՀՀ-ի հետազոտական (Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ) և կրթական (Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտ) բաղադրիչների վերաբերյալ: Պրոֆեսոր Քոթանջյանը նշել է, որ համալսարանում կրթական գործընթացը ծավալվում է առաջատար արևմտյան հետազոտական համալսարանների և ինստիտուտների մոդելով, ռուսաստանյան ուղեղային կենտրոնների փորձի հաշվառմամբ՝ հետազոտական բաղադրիչի գիտակիրառական հետազոտությունների արգասիքների՝ որպես գիտելիքի լսարան տեղափոխմամբ:
Հանդիպման ընթացքում ՊԱՀՀ-ի պետի` կրթության գծով տեղակալ–Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի պետ գնդապետ Սուրեն Դավթյանը ներկայացրել է Համալսարանի կրթական գործունեությունը: ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պ.գ.թ. Բենիամին Պողոսյանը բնութագրել է անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում և մերձակա տարածաշրջանում: ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ավագ գիտնական-վերլուծաբան, պ.գ.թ. Վահրամ Պետրոսյանը հանդես է եկել տարածաշրջանում քրդական գործոնի դերակատարության վերլուծությամբ: ԱՌՀԻ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ, տ.գ.թ. Արման Գրիգորյանը ներկայացրել է կիբեռանվտանգության և ՏՀՏ ոլորտում կենտրոնի կատարած հետազոտական աշխատանքները, մասնավորապես՝ ՊԱՀՀ-ում մշակված կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության և ՏՀՏ ոլորտի ղեկավարի համակարգի (CIO) տեղայնացման ու Հայաստանում ներդրման նախագծերը:
Զեկուցումներից հետո հյուրերը ՊԱՀՀ-ի մասնագետներին հարցեր են ուղղել ՀՀ վարած հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների, ՀՀ–Իրան հարաբերությունների, Չինաստանի «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունում Հայաստանի ներգրավման հնարավորությունների, ինչպես նաև վերջին ներքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Հյուրերը կարևորել են ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև ծավալվող հակամարտության պայմաններում ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի՝ որպես Հայաստանի դաշնակից և գործընկեր պետությունների միջև գիտափորձագիտական ձևաչափով ռազմավարական երկխոսության հարթակի դերը:
Հանդիպման վերջում Բունդեսվերի համալսարանի պատվիրակության անդամներն արտահայտել են երկու համալսարանների միջև համագործակցություն ծավալելու ցանկություն:

The delegation of the Munich University of Federal Armed Forces paid a study visit to the National Defense Research University of the defense ministry of Armenia, the NDRU informed.
Munich University delegation visits Armenia’s National Defense Research University
STEPANAKERT, MAY 15, ARTSAKHPRESS:Lieutenant General Hayk Kotanjian, Founding Head, NDRU, Doctor of Political Science, Professor, introduced the guests the activities of the University at the Conference Hall, briefed in detail on the research (Institute for National Strategic Studies – INSS) and the educational (National Institute for Strategic Defense Security Education – NISDSE) components of the NDRU. As Professor Kotanjian stated, the educational process in the University evolved via the leading Western research universities’ and institutes’ model, as well as with the account of the Russian think tanks’ practice, i.e., transferring the products of the academic-applied research as knowledge to the auditorium.
At the meeting Colonel Suren Davtyan, Head, NISDSE–Deputy Head in Education, NDRU, briefed on the educational activity of the University. Benyamin Poghosyan, Head, INSS–Deputy Head, NDRU, PhD in History, described the guests the security dynamics in the South Caucasus and neighboring region. Vahram Petrosyan, Senior Research Fellow, Center for Regional Strategic Analysis, INSS, NDRU, PhD in History, provided with the analysis of the Kurdish factor in the region. The research conducted in the IT and cyberspace security by the INSS Center for National Security Policy and Information-Communication Technologies was introduced by Arman Grigorian, Head of the center, PhD in Engineering. He in particular noted the NDRU-elaborated projects of the National Cybersecurity Strategy and that of adapting and implementing in Armenia the Chief Information Officer (CIO) system.
With the reports completed, the guests addressed questions to the NDRU specialists about Armenia’s balanced foreign policy, the prospectives of the Karabakh conflict regulation, relations between Armenia and Iran, Armenia’s integration possibilities into China’s “One Belt-One Road” initiative, as well as the latest domestic political developments. The guests emphasized the role that the NDRU plays as a platform for strategic dialogue in academic-expert format between Armenia’s ally and partner states in terms of the evolving conflict between the RF and the West.
At the end of the meeting members of the Munich University emphasized their eagerness to develop cooperation between the two universities.