ԿԺԴՀ-ն սպառնացել Է հրաժարվել ԱՄՆ-ի հետ գագաթնաժողովին մասնակցելուց
ԿԺԴՀ-ն կարող Է վերանայել ԱՄՆ-ի հետ գագաթնաժողովի շուրջը ձեռքբերված համաձայնությունը, եթե նա շարունակի պահանջել միակողմանի կարգով Կորեական թերակղզու միջուկազերծումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայսի 16-ին այս մասին հայտարարել Է ԿԺԴՀ-ի արտգործնախարարության ղեկավարի առաջին տեղակալ Կիմ Գե Գվանը:
«Մենք շահագրգռված չենք այն բանակցությունների հարցում, որոնք մեզնից պահանջում են միակողմանի կարգով հրաժարվել միջուկային զենքից»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը (ԿԿՀԳ): «Մեզ ոչինչ չի մնա անել, քան վերանայել այն հարցը, թե համաձայնություն տանք արդյոք ԱՄՆ-ի հետ գագաթնաժողովին»,- հավելել Է նա:
Մայիսի 15-ին ԿԿՀԳ-ն հայտնել Էր, որ ԿԺԴՀ-ի իշխանությունները չեղյալ են հայտարարել Սեուլի հետ մայիսի 16-ին նախատեսված բանակցությունները, քանի որ անցած ուրբաթ օրն սկսվել են Max Thunder ամերիկա-հարավկորեական ռազմաօդային զորավարժությունները: Փհենյանը նաեւ հարցականի տակ Է դրել ԱՄՆ – ԿԺԴՀ գագաթնաժողովի անցկացման հարցը:
Պետդեպարտամենտն արձագանքել Է Թրամփի հետ հանդիպումը չեղյալ հայտարարելու Փհենյանի սպառնալիքին:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Հիզեր Նոյերթը լրագրողներին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը Փհենյանից ոչ մի կարգի ծանուցումներ չի ստացել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը չեղյալ հայտարարելու վերաբերյալ: Նոյերթն ընգծել Է, որ բանակցությունների նախապատրաստումը կշարունակվի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

North Korea has threatened to abandon planned talks between leader Kim Jong Un and US President Donald Trump in June if Washington insists on pushing it "into a corner" on nuclear disarmament, CNN reports.
North Korea threatens to cancel Trump summit
STEPANAKERT, MAY 16, ARTSAKHPRESS:A statement published by the state-run Korea Central News Agency (KCNA) said North Korea would never accept economic assistance from the US in exchange for unilaterally abandoning its nuclear program.
Kim Kye Gwan, North Korea's First Vice Minister of the Ministry of Foreign Affairs, was quoted in the article as saying the US said "it would offer economic compensation and benefit in case we abandon (nuclear weapons)."
"We have never had any expectation of US support in carrying out our economic construction and will not... make such a deal in future," he added.
If the Trump administration was "genuinely committed" to improving ties with Pyongyang, "they will receive a deserving response," Kim Kye Gwan said. "But if they try to push us into a corner and force only unilateral nuclear abandonment, we will no longer be interested in that kind of talks and will have to reconsider ... the upcoming summit."
Pyongyang's rhetoric is similar to Trump's own: he said in April that even once parties are at the negotiating table, if talks aren't going the right way, "I will respectfully leave the meeting."