Առաջին եռամսյակի արդյունքներով` ունենք 16.1 տոկոս տնտեսական աճ. Արայիկ Հարությունյան
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներով` ունենք 16.1 տոկոս տնտեսական աճ, որի գերակշիռ մասն ապահովել է հանքարդյունաբերությունից ստացված լրացուցիչ եկամուտները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 16-ին, ԱՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկմանն Ազգային ժողովում հայտարարել է ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ մանրամասնելով, որ ընթացիկ տարում ևս հիմնական աճը սպասվում է հանքարդյունաբերությունից:
«Տնտեսության զարգացող ճյուղերի մեջ առաջին հերթին  առանձնանում են գյուղատնտեսությունը, հանքարդյունաբերությունը և ծառայության որոշ ուղղություններ, որոնք կապված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու զբոսաշրջության հետ: Սկսված են տասնյակ հիդրոէլեկտրոկայանների շինարարական աշխատանքները, որոնք հնարավոր է իրականացնել ստեղծված ենթակառուցվածքների, մասնավորապես՝ Քարվաճառում Սոթք-Հաթերք բարձրավոլտի, Դադիվանքի տրանսֆորմատորային կայանի և նոր հզորությունների ավելացման շնորհիվ: Դրանք ծավալային առումով աճ են ապահովելու և՛ շինարարության, և՛ էներգետիկայի բնագավառներում»,- մասնավորապես ասել է Ա. Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսության ճյուղին, պետական նախարարը նշել է, որ այդ առումով ամեն տարի արձանագրվում է և՛ որակական, և՛ քանակական աճ:
«Այս տարի ևս կանխատեսվում է աճ: Ունենք մշակվող հողատարածքների ավելացում: Տեխնոլոգիաների ներկրման, կաթիլային համակարգի տեղադրման արդյունքում աճ ակնկալվում է բերքատվության առումով, իսկ թիրախը այգեգործությունն է: Համոզված եմ, որ առաջիկա տարիներին ևս արձանագրելու ենք բարձր ցուցանիշներ, քանի որ տարեկան հարյուրավոր հեկտարներ նոր այգիներ են տնկվում՝ պետական քաղաքականության, նաև ներդրումների ներգրավման շնորհիվ»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:
Պետնախարարի խոսքով՝ տնտեսական աճի շնորհիվ կառուցվում են մանկապարտեզներ, դպրոցներ և իրականացվում բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված հանրության սոցիալական վիճակի բարելավմանը:

По итогам первого квартала зафиксирован экономический рост на 16.1%. Араик Арутюнян
По итогам первого квартала текущего года мы имеем экономический рост в 16.1%, большая часть которого, была обеспечена дополнительными доходами от горнодобывающей промышленности.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 мая, АРЦАХПРЕСС - Как передает "Арцахпресс", об этом 16 мая государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян заявил на обсуждении доклада о выполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год в Национальном собрании, добавив, что основной рост в текущем году также ожидается от горнодобывающей промышленности.
«Среди развивающихся секторов экономики особое внимание уделяется сельскому хозяйству, горнодобывающей промышленности и некоторым областям обслуживания, которые связаны с информационными технологиями и туризмом. Началось строительство десятков гидроэлектростанций, что может быть реализовано за счет существующих инфраструктур, в частности, за счет высоковольтной электросети Карвачара Сотк-Атерк, трансформаторной подстанции Дадиванка и благодаря новым возможностям. Это обеспечит значительный рост, как области строительства, так и энергетики», - в частности отметил А. Арутюнян.
Что касается сельскохозяйственного сектора, то госминистр отметил, что в этом отношении каждый год наблюдается качественный и количественный рост.
«В этом году также ожидается экономический рост. У нас растет площадь возделываемых земель. В результате импорта и внедрения технологии капельной системы, ожидается рост с точки зрения урожайности, а главной целью является садоводство. Я уверен, что в ближайшие годы мы также зафиксируем высокие показатели, поскольку ежегодно высаживаются сотни гектаров новых садов за счет государственной политики и инвестиций», - сказал А. Арутюнян.
По словам государственного министра, благодаря экономическому росту, строятся детские сады, школы, а также реализуются многие программы для улучшения социального положения общества.