Առաջին եռամսյակի արդյունքներով` ունենք 16.1 տոկոս տնտեսական աճ. Արայիկ Հարությունյան
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներով` ունենք 16.1 տոկոս տնտեսական աճ, որի գերակշիռ մասն ապահովել է հանքարդյունաբերությունից ստացված լրացուցիչ եկամուտները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 16-ին, ԱՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկմանն Ազգային ժողովում հայտարարել է ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ մանրամասնելով, որ ընթացիկ տարում ևս հիմնական աճը սպասվում է հանքարդյունաբերությունից:
«Տնտեսության զարգացող ճյուղերի մեջ առաջին հերթին  առանձնանում են գյուղատնտեսությունը, հանքարդյունաբերությունը և ծառայության որոշ ուղղություններ, որոնք կապված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու զբոսաշրջության հետ: Սկսված են տասնյակ հիդրոէլեկտրոկայանների շինարարական աշխատանքները, որոնք հնարավոր է իրականացնել ստեղծված ենթակառուցվածքների, մասնավորապես՝ Քարվաճառում Սոթք-Հաթերք բարձրավոլտի, Դադիվանքի տրանսֆորմատորային կայանի և նոր հզորությունների ավելացման շնորհիվ: Դրանք ծավալային առումով աճ են ապահովելու և՛ շինարարության, և՛ էներգետիկայի բնագավառներում»,- մասնավորապես ասել է Ա. Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսության ճյուղին, պետական նախարարը նշել է, որ այդ առումով ամեն տարի արձանագրվում է և՛ որակական, և՛ քանակական աճ:
«Այս տարի ևս կանխատեսվում է աճ: Ունենք մշակվող հողատարածքների ավելացում: Տեխնոլոգիաների ներկրման, կաթիլային համակարգի տեղադրման արդյունքում աճ ակնկալվում է բերքատվության առումով, իսկ թիրախը այգեգործությունն է: Համոզված եմ, որ առաջիկա տարիներին ևս արձանագրելու ենք բարձր ցուցանիշներ, քանի որ տարեկան հարյուրավոր հեկտարներ նոր այգիներ են տնկվում՝ պետական քաղաքականության, նաև ներդրումների ներգրավման շնորհիվ»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:
Պետնախարարի խոսքով՝ տնտեսական աճի շնորհիվ կառուցվում են մանկապարտեզներ, դպրոցներ և իրականացվում բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված հանրության սոցիալական վիճակի բարելավմանը:

16.1 % economic growth recorded in Artsakh in first quarter, Artsakh State Minister
According to the results of the first quarter of the current year, there has been 16.1 percent economic growth. The main impact on the overall indicator of economic growth was provided by the mining sector.
STEPANAKERT, MAY 16, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress correspondent informs, Artsakh State Minister Arayik Harutyunyan said the aforementioned during the discussions on the Republic of Artsakh 2017 annual report on the execution of the state budget held on May 16.
“Among the developing branches within the country, agriculture, the mining industry and other spheres of service stand out. They are connected with information technologies and tourism. Construction works of a dozen of hydro-electric stations have been launched. It is possible to implement them by increasing the power of created infrastructures. They will provide growth, in terms of volume, both in the construction and energetic sphere,” Arayik Harutyunyan said, in particular.
Regarding the agriculture sphere, the State Minister said that growth is recorded every year, in terms of both quality and quantity.
“I foresee growth for this year. We have cultivated more land. We expect growth in harvesting as a result of the application of new technologies and the installation of drip irrigation systems. Horticulture is our target. I am confident that in the upcoming years we will again record growth, since hundreds of hectares of new orchards are planted every year thanks to the state policy, as well as attraction of investors”, Arayik Harutyunyan said.