Իսրայելի եւս մեկ նախարար կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Իսրայելի տրանսպորտի եւ հետախուզության նախարար Իսրայել Կացը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ynet-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ բարոյական եւ պատմական ոչ մի պատճառ չկա «հայկական Հոլոքոստը չճանաչելու համար», հայտնում է news.am-ը:
«Էրդողանը փորձում է Իսրայելի նկատմամբ լարվածությունը եւ սադրանքները ավելացնել: Նա «Մուսուլման եղբայրների» անդամ է եւ Իսրայելին գաղափարական թշնամին է», - ավելացրել է Կացը:
Ավելի վաղ Իսրայելի կրթության նախարար Նաֆտալի Բեննետը կոչ էր արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Գազայի հատվածում պաղեստինցիների դեմ Իսրայելի գործողությունները ցեղասպանություն էր անվանել: Նա նշել էր, որ Գազայի հատվածի ներկա իրավիճակի հետ կապված Թուրքիան Միացյալ Նահանգներից եւ Իսրայելից իր դեսպաններին հետ կանչում :

Israeli transportation and Intelligence Minister Yisrael Katz is the second Israeli minister to call for acknowledgement of the Armenian Genocide in two days.
Another Israeli minister calls to recognize Armenian Genocide
STEPANAKERT, MAY 16, ARTSAKHPRESS:In an interview with Ynet, Katz said: “there is no moral and historical reason not to acknowledge the Armenian holocaust in reference to the rising tension between Israel and Turkey.”
“Erdogan is trying to increase tension and incitement against Israel, he is a member of the Muslim Brotherhood and an ideological enemy of Israel,” Katz added.
On Tuesday Israeli education minister Naftali Bennet urged his country to recognize the Armenian Genocide in response to insulting comments by Turkish president Erdogan.
The tension between the two countries increased after Erdogan accused Israel of “genocide” of Palestinians and called it a “terrorist state”. Turkish president also said his country is recalling its ambassadors to the United States and Israel.