ԵԱՏՄ - Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է բացելու հայկական արտադրողների համար. ՀՀ փոխվարչապետ
ԵԱՏՄ - Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքմանն ուղղված բանակցություններում հայկական կողմի ջանքերը բարձր են գնահատվում Հայաստանի գործընկերների կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ով ներկայում Աստանայում է, որտեղ մայիսի 17-ին ստորագրվեց ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի գոտու ժամանակավոր համաձայնագիրը:
«Երկարատև և բարդ բանակցություններից հետո այսօր կնքվեց ԵԱՏՄ - Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը։ Հատուկ ուզում եմ նշել հայկական կողմի լրջագույն աշխատանքը, որը իրականացվել է բանակցությունների ամբողջ ընթացքում, ինչի մասին խոսում են մեր բոլոր գործընկերները»,-նշել է Տիգրան Ավինյանը։
ՀՀ փոխվարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է բացելու հայկական արտադրողների համար իրանական շուկա մտնելու գործում, ինչպես նաև շատ բարենպաստ պայմաններ Հայաստանում նոր արտադրական հզորություններ հիմնելու համար:
Եվրասիական տնտեսական միությունը գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից, որի կազմի մեջ են մտնում Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը։

Partners of Armenia are highly appreciating the country’s efforts in negotiations for the signing of the Eurasian Economic Union (EEU) – Iran free trade agreement, Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said on Facebook. The Deputy PM is currently in Astana, Kazakhstan, where the EEU-Iran interim free trade agreement was signed.
EEU-Iran interim agreement to open new opportunities for Armenian producers, says Deputy PM Tigran Avinyan
STEPANAKERT, MAY 17, ARTSAKHPRESS:“After long and difficult negotiations the EEU-Iran free trade agreement was signed today. I would like to specially mention the highly serious work of the Armenian side which has been done during the entire process of the negotiations, which is talked about by all our partners,” Deputy PM Avinyan said.
Deputy PM Avinyan expressed confidence that the deal will open new opportunities for Armenian producers in terms of entering the Iranian market, as well as very favorable conditions for establishing new industrial capabilities in Armenia.
The Eurasian Economic Union has been established in 2015. The union includes Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Russia.