Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում համանախագահ երկրների առաջարկների հիման վրա Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Դրա համար հարկավոր է 2016 թվականի Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչել», - ընդգծել է Տիգրան Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայից հետո  բարձր մակարդակի հանդիպումներում  ձեռք են  բերվել պայմանավորվածություններ, այդ թվում` Կասպրշիկի խմբի լիազորությունների ընդլայնման եւ միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ: Չնայած այս ամենին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է դրանք իրականացնել:

МИД Армении: Ереван привержен мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Армения остается приверженной курсу на исключительно мирное разрешение нагорно-карабахской проблемы. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает News.am, «Армения остается приверженной курсу на исключительно мирное разрешение нагорно-карабахской проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ на основании предложений стран-сопредседателей. Для этого необходимо претворить в жизнь договоренности, достигнутые на высшем уровне после апрельской агрессии Азербайджана в 2016 г», - подчеркнул Тигран Балаян.
Напомним, что на встречах на высшем уровне после широкомасштабной агрессии Азербайджана в апреле 2016 г были достигнуты договоренности, в том числе о расширении полномочий группы Каспршика и создании механизмов расследования инцидентов. Несмотря на это, Азербайджан отказывается от их реализации.