Հատկացված գումարի զգալի մասն ուղղվել է հանրակրթության ոլորտին. նախարար Աղաբալյան
Մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ ներկայացնելով կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառի 2017թ.-ի տարեկան կատարողականը՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ոլորտին հատկացվել է 14մլդ 381,1մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 13 մլդ 974,3 մլն դրամ  կամ 97%-ը:
Նախարարի խոսքով բյուջեից հատկացված գումարի զգալի մասն ուղղվել է հանրակրթության ոլորտին:
Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի նախարարության 2017թ. բյուջեի տարեկան կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել  նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը: Նախարարի փոխանցմամբ ոլորտին է հատկացվել շուրջ 1մլդ 500 հազ դրամ, կատարողականը՝ 96%:
Պատգամավորները ոլորտի պատասխանատուներին են առաջադրել Հայաստանի և արտասահմանյան երկրների բուհերում սովորող Արցախի ուսանողներին աշխատանքով ապահովելու, կենտրոնացված միասնական քննությունների, Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնի՝  շրջաններում հյուրախաղերի կազմակերպման, տոնական օրերին մշակույթի ոլորտում արվող ծախսերի և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր:

Министр Агабалян: значительная часть выделенной суммы направлена в сектор общего образования
21 мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту и финансовому, бюджетному и экономическому управлению Республики Арцах. Заседание вели председатели комиссий Армен Саркисян и Руслан Исраелян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью НС Республики Арцах, министр Нарине Агабалян представила ежегодные показатели в сфере образования, науки и спорта за 2017 год. Она отметила, что в отчетном году на эту сферу выделено 14 млрд. 381,1 млн. драм, а потрачено - 13 млрд. 974, 3 миллиона драм или 97%.
По словам министра, значительная часть от выделенного бюджета направлена на сектор общего образования.
Министр Сергей Шахвердян выступил с докладом о выполнении годового бюджета Министерства культуры и по делам молодежи Республики Арцах за 2017 год. По словам министра, на эту сферу выделено около 1 миллиарда 500 тысяч драм, а потрачено – 96%.
Депутатам было предложено рассмотреть вопросы, касающиеся предоставления рабочих мест для студентов из Арцаха, обучающихся в армянских и зарубежных ВУЗах и ряд других тем.