Իշխանաձորը հավակնում է բանջարեղենի լուրջ համալրում ապահովել. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Իշխանաձոր համայնքի ղեկավար Արսեն Թելունցը՝ մանրամասնելով, որ այս տարի նախատեսվում է բերքը գործող վերամշակողներին հանձնել:
‹‹Մոտ 40 հա մոշակալված տարածք մաքրվել է ‹‹Քաշաթաղ›› բարեգործական հիմնադրամի կողմից, որտեղ ներկայումս մշակվում են բանջարաբոստա-նային կուլտուրաներ: Եղեգներից և մացառներից ազատված հողատարածքներում մշակվում է լոլիկ, սմբուկ, պղպեղ և ձմերուկ: Հողատարածքը բաժանվել է ըստ մշակաբույսերի և ապահովվել է ոռոգման ջրով: Ներկայումս աշխատանքի ամենաեռուն շրջանն է››,- նշել է Ա. Թելունցը և ընդգծել, որ Իշխանաձոր համայնքից աշխատանքներում ընդգրկված է 30 մարդ, իսկ աշխատուժի պակասը լրացնում են հարևան գյուղերի բնակիչները: Մեր զրուցակիցը մանրամասնել է, որ այս նախաձեռնությունն առանձնանալու է ոչ միայն ծավալով, այլև՝ մոտեցումներով: Հողը մշակվելու է ագրոկանոններին համապատասխան: Չի անտեսվելու նաև դաշտում աշխատողների սննդի և հանգստի կազմակերպման հարցը:

Глава общины: Ишханадзор претендует на роль крупного поставщика овощей
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» глава общины Ишханадзор Арсен Телунц сказал, что в этом году планируется передать урожай на существующие перерабатывающие предприятия.
«Около 40 гектаров было собрано благотворительным фондом «Кашатаг», где в настоящее время выращиваются овощные культуры. Там растут помидоры, баклажаны, перец и арбузы. Площадь разделена на культуры и снабжена оросительной водой. В настоящее время, это наиболее быстроразвивающийся участок», - отметил А. Телунц и подчеркнул, что в полевых работах общины Ишханадзор задействовано 30 человек, а нехватка рабочей силы дополняется жителями соседних деревень. Наш собеседник объяснил, что эта инициатива будет отличаться не только по объему, но и подходам. Почва будет культивироваться в соответствии с сельскохозяйственными требованиями. Проблема общественного питания и отдыха на поле также будет учтена.