«Տնջրե» համույթի համերգը վերածվեց յուրօրինակ ազգային պարի փառատոնի (տեսանյութ)
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում «Տնջրե» ավանդական երգի ու պարի համույթն այսօր «Ձոն քաջաց» խորագրով առաջին անգամ հանդես է եկել համերգային ծրագրով՝ նվիրված Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100 և Արցախյան շարժման 30-ամյակներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Տնջրե» ավանդական  երգի ու պարի համույթն  անցել է  ավելի  քան   4  տարվա   ստեղծագործական  ուղի: Համերգին   ներկայացվել  են  ազգային    երգեր, ռազմական, հարսանեկան, ծիսական  և  այլ տեսակի   պարեր:  Հանդիսատեսի կողմից   «Տնջրե» ավանդական երգի ու պարի համույթն  ընդունվել է ջերմորեն:   Համերգը   վեր   է  ածվել     յուրօրինակ  ազգային     պարի    փառատոնի, քանի  որ  գրեթե   ողջ   դահլիճն  էր  պարում:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ  զրույցում  «Տնջրե»  ավանդական երգի ու պարի համույթի   պարուսույց   Մանուկ Հարությունյանն  ասել  է, որ    խումբը    ձևավորվել  է  2013    թվականի   նոյեմբերի  24-ին, երբ  իրենք   Մոնթե  Մելքոնյանի   ծննդյան  տարեդարձին  նվիրված   միջոցառման   ժամանակ  առաջին  անգամ  հանդես  են  եկել  ելույթով:
Այնուհետև  մոտ   մեկ տարի   շարունակ     մի   խումբ  պարասերներով   կազմակերպել   էին   բաց դասեր՝ նպատակ  ունենալով  Արցախում հանրայնացնել  ազգային  պարերը:  Այդ  ժամանակ  պարուսույցը  Ծովինար  Ավետիսյանն  էր:
2013 թվականի  սեպտեմբերին  Երևանից   Արցախ   է   եկել    պարուսույց   Սարգիս  Պարսամյանը  և  նրա   գլխավորությամբ  էլ  հիմնադրվել է ներկայիս համույթը.   խմբի անդամները  սկսել  են    ավելի  ակտիվ   աշխատել՝ պարբերաբար    կազմակերպելով      բաց  դասեր   և   իրականացնելով  տարբեր      ծրագրեր:
Բաց  դասերին  մասնակցում  էին    հարյուրավոր  երիտասարդներ: Պարուսույցի   խոսքով՝  դա կարևոր  ձեռքբերում էր: Սարգիս  Պարսամյանի  գլխավորությամբ   համույթը  գործել է     մինչև   2015  թվականը:
«2017  թվականի  սկզբին  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության   նախարարության  հրավերով    ես  միացա համույթին    և   մինչև   հիմա   շարունակում  եմ  իմ  առաքելությունը: Սկզբում   այն  ազգային պարերի  համույթ  էր, այսօր  արդեն՝ ավանդական  երգի  ու  պարի: Համույթի   կայացմանը  նպաստեց  նաև ժողովրդական երգի  մասնագետ   Մարատ  Հարությունյանը:    Ներկայումս  համույթը    կազմված  է   14 անդամից. նրանց   քանակն  առաջիկայում   կհամալրվի  նոր  մասնակիցներով»,-ասել  է  Մ. Հարությունյանը  և  կարևորել, որ  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության     նախարարությունը   մեծ  աջակցություն  է  ցուցաբերում իրենց   աշխատանքներին:
Պարուսույց   Սարգիս   Պարսամյանն  էլ   ասել է, որ մինչև  հիմնական  կոլեկտիվի    ձևավորումը  մայրաքաղաքում    և  շրջաններում  անց  են  կացվել  պարերի  ուսուցման,  վարպետության   դասեր:
Նա   նշել  է, որ   2013 թվականին  Ստեփանակերտում իրենց  կողմից ստեղծված   պարի   խմբակը    սկզբից    կոչվել էր    «Արցախ» ազգային    պարի նախաձեռնություն:
«Սկսեցինք  լայն  հասարակական  գործունեություն  ծավալել  և  մեր  խմբի  անդամների   շնորհիվ   շրջաններում   ևս    նախաձեռնել    ազգային   պարերի   ուսուցում, որին  շատերն  ակտիվ  մասնակցել  են»,-նշել  է  Ս.  Պարսամյանը:
Խոսելով  համույթի  առաջին  համերգի  արդյունքից՝   մեր զրուցակիցն  ավելացրել   է, որ   իրենք   շատ      ոգևորված  են, քանի     որ  համերգը  կայացել  է:  Ներկայումս համույթը      բեմադրության զարգացման,  պարացանկի     ավելացման, նոր   ծրագրերի    իրականացման  փուլում  է:
Իսկ   համույթի  անդամ  Թամար  Սարգսյանի  կարծիքով   էլ՝    համերգը  նպատակ  ուներ   հանրությանը  ցույց  տալ, թե  որն  է  ազգային   պարը  և   որքանով   է  այն ազդեցություն  թողնում  մարդու  ներաշխարհի  վրա:
Ըստ  նրա ՝  իրենց  նպատակը    պարը        ժողովրդի    մեջ   տարածելն  է, այն  հանրայնացնելը:
Համերգին     ներկա  էին  Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության  նախարար  Սերգեյ  Շահվերդյանը, պետական  այրեր,   արվեստասեր   հասարակություն:

Концерт ансамбля «Тнджре» превратился в уникальный фестиваль народных танцев (видео)
24 мая традиционный ансамбль песни и танца «Тнджре» в Степанакертском дворце культуры и молодежи выпустил свою первую концертную программу, посвященную 100-летию Первой Республики Армения и 30-летию Арцахского движения.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС – Традиционный ансамбль песни и танца «Тнджре» существует уже более 4 лет. На концерте были представлены национальные песни, военные, свадебные, ритуальные и другие танцы. Зрители наслаждались концертной программой ансамбля песни и танца «Тнджре». Концерт стал уникальным национальным фестивалем танца, так как почти весь зал танцевал вместе с ансамблем.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс», хореограф традиционного ансамбля песни и танца «Тнджре» Манук Арутюнян, рассказал, что группа была сформирована 24 ноября 2013 года, когда они впервые выступали в рамках мероприятия, посвященного дню рождения Монте Мелконяна.
Затем, приблизительного в течение года, группа танцоров организовала открытые уроки с целью распространения национальных танцев в Арцахе. В то время танцевальным хореографом был Цовинар Аветисян.
В сентябре 2013 года преподаватель танцев Саркис Парсамян приехал из Арцаха в Ереван и под его руководством был основан нынешний ансамбль. Члены группы стали активнее работать, регулярно организовывали открытые уроки и реализовывали разные проекты.
Сотни молодых людей принимали участие в открытых уроках. По словам хореографа, это было важным достижением. Ансамбль, возглавляемый Саркисом Парсамяном, действовал до 2015 года.
«По приглашению Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах в начале 2017 года я присоединился к ансамблю и продолжаю свою миссию. Сначала это был ансамбль национального танца, а сегодня – это уже ансамбль традиционного песни и танца. Специалист по народным песням Марат Арутюнян также внес вклад в формирование ансамбля. В настоящее время ансамбль состоит из 14 человек. Их число вскоре пополнится новыми участниками», - сказал М. Арутюнян, подчеркнув важность Министерства культуры, молодежи и туризма Республики Арцах в их деятельности.
Хореограф Саркис Парсамян сказал, что до формирования основного состава, в столице и регионах проводились танцевальные мастер-классы.
Он отметил, что танцевальная группа, созданная в Степанакерте в 2013 году, первоначально называлась национальной танцевальной инициативой «Арцах».
«Мы начали широкий спектр общественных мероприятий, и благодаря членам нашей группы мы также начали уроки национальных танцев в регионах, в которые многие активно участвовали», - сказал С. Парсамян.
Говоря о результатах первого концерта ансамбля, наш собеседник добавил, что они очень рады, когда концерт состоялся. В настоящее время ансамбль находится в стадии развития и реализации новые программы.
По словам члена ансамбля Тамар Саркисяна, концерт был направлен на то, чтобы показать общественности, что такое национальный танец и как он влияет на внутренний мир.
Согласно ее словам, их целью является распространение культуры танца среди людей, чтобы сделать его общедоступным.
На концерте присутствовали руководитель Аппарата Президента Республики Арцах Марат Мусаелян, министр культуры, по делам молодежи и туризма Сергей Шахвердян, государственные деятели, любители искусства.