Պուտինը զգուշացրել է Իրանի միջուկային համաձայնագրի չեղարկման ողբալի հետեւանքների մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է news.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը ողջունում է Ֆրանսիայի, ինչպես նաեւ ամբողջ համախմբված Եվրոպայի տրամադրվածությունը, որն ուղղված է այս գործարքի պահպանմանը եւ հասկանում է, որ այդ անելը հեշտ չի լինի:
«Ես համաձայն եմ, որ կարելի է խոսել եւ Իրանի հրթիռային ծրագրի եւ տարածաշրջանի իրավիճակի եւ 2025 թվականից հետո միջուկային ակտիվության մասին, սակայն ամենասկզբից (Փարիզի եւ Մոսկվայի միջեւ քննարկումը-խմբգ.) ես արտահայտեցի իմ դիրքորոշումը եւ որքանով ես հասկացա Ֆրանսիայի նախագահը  համաձայնեց դրա հետ: Չի կարելի այս երեք բաղադրիչները կապել ԳՀՀԾ-ի պայմանագրի պահպանման հետ, քանի որ եթե մենք դա անենք, կնշանակի, որ մենք ինքներս ենք դուրս գալիս այս համաձայնությունից, որովհետեւ այդ պայմանագրում ոչինչ չի ասվում որեւէ պայմանների մասին», — ասել է Պուտինը:
«Ինչպես ես հասկացա Ֆրանսիայի նախագահին, նա համաձայն է դրա հետ, բայց Իրանի հետ այս հարցերը քննարկելու համար հարկավոր է նախնական խորհրդակցություններ անցկացնել, պետք է Իրանի գործընկերների համաձայնությունը ստաբալ այս քննարկումների համար», —ասել է Պուտինը:
Նա հավելել է, որ Մակրոնի խոսքից, որը նախնակիան բանակցություններ է վարում Թեհրանի հետ, նա հասկացել է, որ «նման երկխոսությունը հնարավոր է»:

Putin says failure to save Iran deal would have lamentable consequences
Russian President Vladimir Putin said on Thursday that Russia appreciated efforts by Europe to save the Iran nuclear deal despite the withdrawal of the United States and warned of “lamentable consequences” if it was not preserved, Reuters reported.
STEPANAKERT, MAY 25, ARTSAKHPRESS:Putin made the comment in a news conference with French President Emmanuel Macron, offering some support for the French leader’s plan for negotiating a broader agreement with Tehran to cover Iran’s ballistics program and its activities in the Middle East.
Macron met Putin seeking to win concessions on Syria, Iran and Ukraine after returning largely empty-handed from a state visit to the United States.
“Certainly we can discuss Iran’s ballistic missiles. We can discuss Iran’s policies in the Middle East and its nuclear activities after 2025,” Putin said.
“But we cannot make preserving the Iranian nuclear deal dependent on these three parameters because if we do, it means that we too are withdrawing from the accord because the deal that exists foresees no additional conditions.”