Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայությունը տոնում են Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը
Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայությունը մայիսի 28-ին տոնում են Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի հերոսամարտում տոնած պատմական հաղթանակի 100-ամյակը՝ Հանրապետության տոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոբելյանական այս տարում ծրագրված են բազմաթիվ և բազմաժանր միջոցառումներ՝ գիտաժողովներ, համաժողվներ, մշակութային ու հասարակական տարբեր հանդիսություններ՝ ևս մեկ անգամ նշանավորելու և իմաստավորելու առաջին հանրապետության խորհուրդը հայկական պետականոթյան հետագա կերտման ճանապարհին: Մայիսի 28-ին ևս տոնական իրադարձությունները բազմազան են՝ հանրապետության ողջ տարածքում, ինչպես նաև Արցախում անցկացվում են միջոցառումներ` ի հիշատակ անկախությունը կերտած հայ հերոսների: ՀՀ բարձրագույն իշխանությունը կայցելի Սարդարապատի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու անկախության և ազատության համար կռիվ մղած հերոսների հիշատակին:Սարդարապատում էլ հենց տեղի կունենա օրվա գլխավոր իրադարձություններից մեկը՝ զինվորական շքերթը, համայնքների տոնական հյուրասիրությունը, ուրախ երգուպարը: Երեկոյան Երևանի Հանրապետության հրապարակում համերգով կեզրափակվի հոբելյանական օրը:
1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատում տված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի անկախությունը, որը կորցրած էր շուրջ 9 դար առաջ:
100 տարի առաջ այս օրը Երևանից ոչ հեռու, ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը  կռիվ տվեց թշնամու` հանուն հայրենի երկրի վերջին թիզ հողի պահպանության, հանուն ազգի հարատևման: Սարդարապատի ճակատամարտը որոշիչ էր հայ ժողովրդի համար և ճակատագրական՝ Հայաստանի համար: Հայրենիքի պաշտպանության համար ոտքի էր կանգնել ամբողջ ժողովուրդը: Զինվորների հետ միասին կռվի դաշտում էին ամբողջ ընտանիքներ՝ ծերեր, երեխաներ, կանայք:
Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից: 1918թ. մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո, «Հայկական ազգային խորհրդի» կողմից հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետն է եղել Հովհաննես Քաջազնունին, վերջինը՝ Սիմոն Վրացյանը: Հայաստանի Հանրապետությունն ընդամենը երկու տարվա կյանք է ունեցել՝ մինչև 1920 թ. դեկտեմբերի 2-ը։ Այդ ժամանակ Երևան են մտել 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերը, և հանրապետությունը խորհրդայնացվել է:
1918թ. մայիսի 22-28-ին թուրք զավթիչների դեմ մղված պատմական հերոսամարտի 50-ամյա տարեդարձի օրը տեղի է ունեցել Սարդարապատի հուշահամալիրի բացումը: Այն կառուցվել է ճիշտ այն վայրում, որտեղ տեղի է ունեցել Սարդարապատի ճակատամարտը:
Խորհրդանշական այս օրը Հայաստանում օտարերկրյա բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կան. ԱՄՆ-ից ժամանել է պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքի գլխավորած պատվիրակությանը, Ֆրանսիայից՝ արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը: Սփյուռքից երկիր են այցելել հազարավոր հյուրեր:

Армения и мировое армянство празднуют 100-летие Первой Республики
28 мая Армения и мировоеармянство празднуют 100-летие Первой Республики Армения и исторической победы в Сардарапатском сражении – День Республики.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 мая, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - В этом юбилейном году запланированы многочисленные и многожанровые  мероприятия – конференции, форумы, культурные и общественные встречи, призванные еще раз отметить и осознать значение  Первой республики на пути дальнейшего становления армянской государственности.
28 мая на всей территории республики, а также в Арцахе  проводятся мероприятия в память армянских героев, завоевавших независимость. Высшее  руководство страны посетит Мемориал в Сардарапате и почтит память  героев, сражавшихся за свободу  и независимость. Именно здесь состоится одно из основных мероприятий дня – военный парад, народные  торжества. Вечером на пл.Республики в Ереване юбилейный концерт завершит мероприятия этого памятного дня.
28 мая 1918г. с победой в  Каракилисе, Баш-Апаране и Сардарапате была восстановлена независимость армянского народа, которая была потеряна 9 веков назад.
100 лет назад недалеко от Еревана народ, только что переживший геноцид, встал против  врага – на защиту  последней пяди родной  земли, во имя существования  самого народа. Сардарапатское  сражение  стало решающим и судьбоносным для Армении. На эту  битву встал весь народ. Вместе  с воинами плечо к плечу  сражались старики, женщины, дети.
Этой  битвой, этой  победой над турецким войском армяне остановили турецкое  вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения. 28 мая в Тбилиси, после  падения Закавказской демократической федеративной  республики, Армянский национальный совет  провозгласил Республику Армения.
Первым премьер-министром независимой Армении стал Ованес Каджазнуни, последним – Симон Врацян. Первая республика просуществовала всего 2 года – до 2 декабря 1920г. в это время в Ереван вошли части  11-й Красной армии, и была установлена  советская власть.
К 50-летию  исторического сражения 22-28 мая 1918г. состоялось открытие Сардарапатского мемориала. Он построен в том самом месте, где  и произошло сражение.
В этот день в Армении много иностранных гостей: из США  прибыла делегация во главе  с вице-заместителем госсекретаря по вопросам Европы  и Евразии БриджитБринк, из Франции  - министр иностранных дел Жан-Ив ЛеДриан, тысячи представителе диаспоры.