Արցախա-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի խախտումների քանակը կտրուկ նվազել է. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց Արցախի  նախագահի   մամուլի   խոսնակ  Դավիթ  Բաբայանը:
«Խախտումների քանակը կտրուկ նվազել է Ադրբեջանի կողմից: Սահմանային վիճակն ընդհանուր առմամբ կայուն է: Սա մենք ողջունում ենք, բայց մյուս կողմից հակառակորդը չի վերանայել իր քաղաքականությունը, որը հիմնված է թշնամանքի վրա: Նա շարունակում է իր հակահայկական քաղաքականությունը բոլոր ոլորտներում: 2018 թ. ամենալայնածավալ զորավարժություններն են արել իրենց պատմության ընթացքում: Մենք գործ ունենք մի պետության հետ, որը ահաբեկչական է, չի էլ թաքցնում Արցախի կործանման իր երազանքները, Սևանի, Երևանի գրավումը և այլն»,- ասաց Բաբայանը:
Հարցին, թե արդյոք կարելի՞ է սահմանին լարվածության նվազումը կապել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև օպերատիվ կապի հաստատման հետ, Բաբայանը պատասխանեց, որ պատճառները տարբեր կարող են լինել:
«Տարբեր բաների հետ կարելի է կապել, բայց էությունը չի փոխվել: Փաստը կա, բայց նրա նպատակները չեն փոխվել: Մենք միշտ ասել ենք, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որ ամենաանհարմար և անսպասելի պահի, ամենանենգ ձևով կարող է դիմել ամենաանկանխատեսելի քայլի»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:

Artsakh reports ‘abrupt decrease’ of ceasefire violations committed by Azerbaijan
The number of ceasefire violations committed by Azerbaijan at the Artsakh border has dropped abruptly, President Bako Sahakyan’s spokesperson Davit Babayan told Armenpress.
STEPANAKERT,  JANUARY 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The quantity of violations has dropped abruptly from the Azerbaijan side. Overall the border situation is stable. We welcome this, but on the other hand the adversary has not revised its policy that it based on hostility. Azerbaijan continues its anti-Armenian policy in all spheres. They carried out the most massive military exercises in their history in 2018,” Babayan said.
Asked whether or not the de-escalating tension at the border is connected with the establishment of an operative communication line between Armenia and Azerbaijan, Babayan said there can be various reasons.
“It can be connected with different things, but the essence didn’t change. The fact exists, but its goals didn’t change. We’ve always said that Azerbaijan is the country that is capable of going for the most unpredictable step in the lowest manner at the most inconvenient and unexpected moment,” he said.
Back in September of 2018, when Armenia’s PM Nikol Pashinyan met with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Tajikistan at a CIS summit, the sides agreed to establish a direct operative communication to reduce tension.