ՀՀ-ում և Արցախում կմեկնարկի քաղցկեղի դեմ պայքարին ուղղված տեղեկատվական արշավ
Հայաստանում և Արցախում կմեկնարկի «Վաղ և ճշգրիտ» խորագրով տեղեկատվական արշավ ՝ ուղղված քաղցկեղի դեմ պայքարին: Նախաձեռնողը «Եվրոպա Դոննա-Արմենիա» կազմակերպությունն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Նվարդ Քոչարյանը նշեց, որ տեղեկատվական արշավի նպատակը հիվանդության կանխարգելումն է:
«Եթե հիվանդությունը վաղ է հայտնաբերվում, ապա և՛ բուժումն է արդյունավետ լինում, և՛ առողջական խնդիր ունեցողի կյանքի որակն է բարելավվում: Փորձը ցույց է տալիս, որ շատ են դեպքերը, երբ հիվանդությունները վերջին փուլում են հայտնաբերվում, իսկ նման պարագայում բուժվելու հավանականությունը նվազում է»,-ասաց Նվարդ Քոչարյանը:
Տեղեկատվական արշավն իրականացվելու է Հայաստանի բոլոր մարզերում, Արցախում: Նախաձեռնողները ռիսկի խմբերին, բնակչության տարբեր հատվածներին ոչ միայն իրազեկելու են տեղեկատվական թերթիկներով, հանդիպումներով, քննարկումներով, այլև բուժզննման ծրագրեր են անցկացնելու:
«Բժիշկ-մասնագետների խմբով մեկնելու ենք մարզեր, արդեն նախապես հերթագրված քաղաքացիները ստուգվելու են: Իրականացվելու են կրծքագեղձի, շագանակագեղձի, վահանաձև գեղձի սկրինինգներ: Այս ուղղություններով խնդիրների հայտնաբերման դեպքում հիվանդները կուղղորդվեն համապատասխան հաստատություններ»,-ասաց Նվարդ Քոչարյանը:
Տարվա ընթացքում տեղեկատվական արշավի շրջանակում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ: Մասնավորապես, Բուսաբանական այգում հիմնվելու է պուրակ, անցկացվելու են ծառատունկ, համաժողով, սկրինինգային ծրագրեր և այլն:
Կոմպոզիտոր Էդգար Գյանջումյանը, ով այս ծանր հիվանդությունը հաղթահարողներից է, կարևորեց  հասարակության շրջանում տեղեկատվական արշավի իրականացումը: Նրա խոսքով, հիվանդության կանխարգելման հետ կապված հասարակության իրազեկվածության բարձրացումն անհրաժեշտություն է:
«Իմ հիմնական ուղերձը հետևյալն է, ապրել առողջ կենսակերպով, ձերբազատվել վնասակար սովորույթներից, զբաղվել սպորտով և փորձել լավատես լինել: Չէ՞ որ, երբ առողջության հետ կապված խնդիրներ կան, կյանքն ամբողջությամբ փոխվում է, նույնիսկ հասարակ ատամ ցավելու դեպքում չես կարողանում լիարժեք մտածել: Ասածս այն է, որ առողջ լինելու ժամանակ ևս արժևորենք մեր առողջությունը»,-ասաց Էդգար Գյանջումյանը:

Information campaign aimed at fighting cancer to launch in Armenia and Artsakh
An information campaign titled ‘Early and Accurate’ aimed at fighting cancer will launch in Armenia and Artsakh.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The campaign is initiated by Europa Donna Armenia organization.
Founding director of the organization Nvard Kocharyan told a press conference in Armenpress that the information campaign aims at preventing the disease.
“If the disease is detected early, both the treatment is effective and the life quality of the patient improves. The experience shows that there are many cases when the diseases are detected at the last stage, but in this case there is low probability for recovery”, she said.
The information campaign will be carried out in all provinces of Armenia and Artsakh. The initiators will not only provide information notes, hold meetings and discussions with the risky groups, different sections of the society, but also will carry out medical examination programs.
“We will depart for provinces together with a group of doctor-specialists, and the citizens already registered will undergo examination”, she said, adding that cancer screenings will be carried out, and in case of detecting the disease, the patients will be sent to the respective medical facilities.
A number of events within the frames of the information campaign are scheduled during 2019.
Composer Edgar Gyanjumyan, who overcame cancer, attached importance to conducting such an information campaign among the public. He said public awareness should be raised aimed at preventing the disease.
“My main message is the following: live with healthy lifestyle, get rid of harmful habits, engage in sports and try to be optimistic. Because when there are healthcare problems, the life completely changes. I mean that while we are healthy we must also value our health”, he said.