Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հայտարարելով Մակրոնը կատարել է իր խոստումը. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է Թուրքիայի արձագանքին՝ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳՆ-ի ամենօրյա ճեպազրույցում հարց է հնչել. «Արդյոք Թուրքիան պատասխանել է Ֆրանսիային՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հայտարարելու նախագահ Մակրոնի որոշումից հետո»:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից պատասխանել են, որ հիշատակի օրվա հիմնադրմամբ նախագահ Մակրոնը կատարել է իր հայտնի խոստումը՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Ֆրանսիայի հայ քաղաքացիների նախնիներին:
«Մենք բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել Թուրքիայի իշխանությունների հետ այս հարցի շուրջ տեսակետների փոխանակման: Նրանք տեղեկացվել են մեր դիրքորոշումներին, ինչպես և մենք տեղյակ ենք, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունեն նրանք»,-

‘President is fulfilling his well-known pledge’ – French foreign ministry on declaring National Day of Armenian Genocide Commemoration
The French foreign ministry has responded to the Turkish reaction on President Macron’s recent decision to declare April 24th the National Day for Armenian Genocide Commemoration.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 7, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The French foreign ministry was asked at a daily press briefing on February 6 “did Turkey respond to France after President Macron’s decision to establish a day to commemorate the Armenian genocide?”
“In establishing this day of commemoration, the President is fulfilling his well-known pledge to honor French citizens of Armenian descent.
We have had several opportunities to exchange views with the Turkish authorities on this issue. They have been informed of our positions just as we have been informed of theirs”, the French foreign ministry responded.
Shortly after President of France Emmanuel Macron announced the national day honoring the Armenian Genocide victims, Turkey unsurprisingly "strongly condemned" the move.