Արցախը որպես լիիրավ կողմ պետք է մասնակցի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև՝
-Պարոն Մայիլյան, հունվարի 16-ին Փարիզում տեղի ունեցած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքները դրական արձագանք են ստացել միջազգային հանրության կողմից։ Այս համատեքստում առանձնապես կարեւորվեց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելը։ Այս դրույթը մինչ օրս շարունակում է ակտիվ քննարկվել հայ հասարակության շրջանում։  Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ առիթով հնչող մտահոգությունները։
Հակամարտության կարգավորման ընթացքում հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու մասին դրույթը հայտնի ճշմարտություն է: Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորման պատմության ընթացքում եղել են ժամանակաշրջաններ, երբ համարվում էր, որ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցում երկրների առաջնորդներն ավելի մոտ են համաձայնության գալուն, քան կողմերի հասարակությունները: Այդ է պատճառը, որ հնչում էին ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին կոչեր:
Սակայն, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ներկայիս փուլում ամենեւին տեղին չեն փորձերը հավասարության նշան դնել մի կողմից Հայաստանի ու Արցախի, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի հասարակություններում առկա տրամադրությունների միջեւ: Ե՛վ Արցախը, եւ՛ Հայաստանն այդ հարցում բավականին առաջ են գնացել:
Այդ ուղղությամբ առաջ շարժվելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը լրացնի բաց թողածը` անցնի մի երկար ճանապարհ, որից ադրբեջանական իշխանություններն ամեն կերպ խուսափում էին: Պաշտոնական Բաքուն առայսօր ոչ միայն չի նախապատրաստել իր հասարակությանը խաղաղության, այլեւ անում է ճիշտ հակառակը. պետական մակարդակով վարում է հայատյացության արմատավորմանն ուղղված ակտիվ քաղաքականություն, խրախուսում է հայատյացության հողի վրա կատարվող հանցագործությունները եւ հերոսացնում դրանք կատարած հանցագործներին, խոչընդոտում է հասարակական խաղաղարար նախաձեռնություններին, անընդհատ սպառնում է պատերազմով, չի դադարեցնում Արցախի մեկուսացմանն ուղղված փորձերը եւ այլն:
Ադրբեջանի նման քաղաքականությունն ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ստվեր է գցում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ամբողջ գործընթացի վրա, հետ է շպրտում այն: Ուստի, առաջին փուլում ադրբեջանական իշխանությունները պետք է դադարեցնեն ատելության արշավը եւ, գուցե միջազգային աջակցությամբ, գործուն քայլեր ձեռնարկեն` արմատախիլ անելու այն բացասական երեւույթները, որոնք սկսել են արմատավորվել ադրբեջանական հասարակության մեջ` տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականություն տարածելու արդյունքում:
- Կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորման նախադրյալներ տեսնու՞մ եք։
Պաշտոնական Ստեփանակերտը բազմիցս հանդես է եկել տարաբնույթ նախաձեռնություններով` ուղղված կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորմանը: Սակայն, դրան ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից միայն սպառնալիքներ են հնչել:
Վստահության մթնոլորտի ձեւավորումը հանդիսանում է ցանկացած հակամարտության կարգավորման հենասյուներից մեկը: Սակայն, ինչպես ցույց է տվել փորձը, վստահության հաստատմանն ուղղված միջոցների իրականացումը կարող է արդյունավետ լինել միայն այն պայմաններում, երբ ապահովվում է խաղաղ գործընթացի անշրջելիությունը, եւ առկա են մարտական գործողությունների վերսկսումը կանխող միջազգային մեխանիզմներ:
Ակնհայտ է, որ այն պայմաններում, երբ ադրբեջանական կողմը շարունակում է ամեն կերպ խոչընդոտել հրադադարի ռեժիմի վերահսկողության մեխանիզմների ներդրմանը, ներառյալ նրանք, որոնք համաձայնեցվել էին 2016 թ. Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում, հազիվ թե Բաքվից կարելի է սպասել իրական քայլերի` ուղղված վստահության ամրապնդման միջոցների իրականացմանը:
- Ազդակներ տեսնու՞մ եք, որ առաջիկայում Արցախը լիարժեք կներգրավվի բանակցային գործընթացում։
Արցախի Հանրապետության ուղիղ եւ լիարժեք մասնակցությամբ բանակցությունների վերականգնումը մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերից է: Այդ նպատակին կարելի է հասնել այն դեպքում, եթե երկու հայկական հանրապետությունները հստակորեն բաշխեն իրենց դերերը եւ լիազորությունները Ադրբեջանի հետ հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Այս ուղղությամբ Երեւանի եւ Ստեփանակերտի համակարգված քայլերը թույլ կտան ստեղծել նախադրյալներ Արցախի՝ բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձի համար։
Հայաստանի ղեկավարությունն, իր հերթին, բազմիցս հայտարարել է, որ բանակցությունների ժամանակ Ստեփանակերտի շահերն անպայման պետք է ներկայացնեն Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունները։
Միեւնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ հակազդում է լիաձեւաչափ բանակցությունների վերականգնմանը` առաջ քաշելով տարբեր անհիմն գաղափարներ եւ առաջարկություններ:
Տվյալ հարցում Ադրբեջանի մոտեցումները յուրատեսակ լակմուսի թուղթ են հանդիսանում, որն ի ցույց է դնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդար լուծումը փնտրելու Բաքվի իրական պատրաստակամության բացակայությունը:
Ինչպե՞ս են  վերաբերվում Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի ոչ պաշտոնական հանդիպումներին։
Ցանկացած հանդիպում, որը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդմանը, կարելի է միայն ողջունել:
Արցախը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ դե յուրե պատասխանատվություն ստանձնել տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ապահովման համար։ Այս ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում։
Արցախը, որպես տարածաշրջանում կարեւոր ռազմաքաղաքական գործոն, վաղուց հանդիսանում է անվտանգության ապահովող  եւ դե ֆակտո իր ներդրումն է ունենում տարածաշրջանային կայունության պահպանման գործում: Օրինակ, արցախյան կողմը սեփական կառավարության միջոցներով միակողմանիորեն ներդրել է շփման գծի մշտադիտարկման տեսանկարահանման համակարգ, որը կարող է մաս կազմել հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմի։ Միջազգային միջնորդներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալ ստեղծված համակարգին:
Արցախը որպես լիիրավ կողմ պետք է մասնակցի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ ապագա իրավականորեն պարտավորեցնող խաղաղության պայմանագրի մյուս ստորագրողների հետ կիսի պատասխանատվությունը տարածաշրջանի ճակատագրի համար:
-Արցախի միջազգային ճանաչման համար ի՞նչ նախաձեռնություններ կան։
Արցախի միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքականության թիվ 1 առաջնահերթությունն է: Ճանաչման գործընթացն առայժմ ընթանում է բազմաթիվ երկրների վարչական շրջանների եւ քաղաքների մակարդակով:
Դրա հետ մեկտեղ ջանքեր են գործադրվում`ուղղված Արցախի ապակենտրոնացված համագործակցության եւ միջազգային կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Անցած տարի ընդլայնվել է ապակենտրոնացված համագործակցության աշխարհագրությունը՝ ընդգրկելով Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանը:
Ընդհանուր առմամբ, 2018 թ. ընթացքում բարեկամական հարաբերություններ են հաստատվել Արցախի եւ օտարերկրյա պետությունների վեց քաղաքների միջեւ։

Interview of Minister of Foreign Affairs of Artsakh Masis Mayilian to the Mediamax Agency.
-The meeting between foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, which took place in Paris on January 16, received positive feedback from the international community. It highlighted the importance of preparing Armenian and Azerbaijani societies to peace in this context.The thesis of the need to prepare for peace is widely discussed. What can you say about the broad resonance to this thesis?
The thesis of the need to prepare societies for peace during the process of conflict settlement is a commonplace truth of sorts. The process of settlement of the conflict between Artsakh and Azerbaijan had periods when the leaders were considered to be moving closer towards a peace agreement than their respective societies. That is why there were calls for preparations for peace.
However, the attempts to put an equal sign between the moods in Armenia and Artsakh on one side and the moods in Azerbaijan on the other are completely inappropriate in the current stage of Artsakh-Azerbaijan conflict. Both Armenia and Artsakh have gone further towards the preparations for peace and Azerbaijan now needs to catch up, take the long path that Azerbaijani authorities have been avoiding at all costs.
Official Baku not only failed to prepare its society to peace, but actually moved in the opposite direction. Azerbaijan is actively installing xenophobia against Armenians at the state level; it encourages hate crimes against Armenians, lauds individuals guilty of hate crimes, hinders public peacemaking initiatives and threatens Artsakh with war, keeps trying to isolate Artsakh, and so on.
This policy casts doubts over the entire settlement process and pushes is backwards, the same it did before. Azerbaijani authorities have to cease the hate campaign and make real effort to root out the negative phenomena that rose in Azerbaijani society as a result of many years of instilled intolerance against Armenians.
-Do you see prerequisites for trust between the parties?
Official Stepanakert often comes forward with initiatives aimed at building trust between the sides. Azerbaijan always responds with threats.
The atmosphere of trust is a pillar of any conflict settlement. However, experience shows that measures for trust building can be effective only if the irreversibility of peaceful settlement is secured and the process includes international mechanisms guaranteeing non-renewal of military actions.
Obviously, you can hardly expect Azerbaijan to take real steps towards building trust when that country is actually hindering introduction of international mechanisms of control over the ceasefire regime, including the measures agreed at Vienna and St. Petersburg summits in 2016.
-Can you see any signs of Artsakh becoming a fully-fledged member of the peace talks in the nearest future?
Restoration of the full format of negotiations with direct, fully-fledged participation of Artsakh Republic is one of the key points of our foreign policy agenda. I mentioned in some interviews that this goal can be achieved if the two Armenian states have clear distribution of roles and commitments in the conflict settlement process. Coordinated efforts of Yerevan and Stepanakert will create preconditions for Artsakh to return to the negotiations table.
The leadership of the Republic of Armenia has often stated that the interests of Stepanakert should be represented in the negotiations by the authorities that were elected by the people of Artsakh.
At the same time, Azerbaijan is opposing the restoration of the full format of negotiations through various flimsy ideas and suggestions. Azerbaijan’s approach to this matter is a touchstone that demonstrates the lack of real readiness in Baku to seek a fair resolution to the conflict between Azerbaijan and Artsakh.
-What do you think about the unofficial meetings between Armenian Prime Minister and the President of Azerbaijan?
We welcome any meetings that facilitate peace and security in the region.
-Artsakh has reiterated again its readiness to de jure take responsibility for peace and stability in the region. What efforts does Artsakh make to do that?
As an important military and political factor in the region, Artsakh has long been a provider of security and a de facto contributor to regional stability. For instance, Artsakh unilaterally installed a 24/7 video surveillance system at the Line of Contact with its own state funds, which could become a part of the ceasefire supervision mechanism. The international mediators were given an opportunity to get acquainted with the with the system.
When we speak of Artsakh Republic’s readiness to de jure take the responsibility for regional peace, the first thing we mean is that Artsakh must be fully involved in the peace talks and share the responsibility for the future of the region equally with other signatories of the legally binding peace treaty.
-What initiatives have you undertaken for international recognition of Artsakh?
International recognition is number one priority in our foreign policy agenda. Currently, recognition is coming at the level of administrative regions and cities all over the world. The Foreign Ministry of Artsakh is taking consistent steps to give additional impetus to the positive trends in the process of international recognition.
Simultaneously, we work towards expansion and deepening of decentralized cooperation and external ties. Last year the geography of the decentralized cooperation expanded to include the Middle East. In total, six cities of Artsakh and other countries established friendly relations in 2018.