Նախագահ Սահակյանը ներկա է գտնվել Արթուր Մկրտչյանի կյանքին եւ գործունեությանը նվիրված ցուցահանդեսին եւ հուշ երեկոյին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 18-ին ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի 60-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Ստեփանակերտի մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում ներկա է գտնվել Արթուր Մկրտչյանի կյանքին եւ գործունեությանը նվիրված ցուցահանդեսին եւ հուշ երեկոյին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

President Bako Sahakyan attends commemorative evening dedicated to NKR Supreme Council first chairman Arthur Mkrtchyan, Central Information Department of the Office of Artsakh Republic President stated.
Bako Sahakyan attends commemorative evening dedicated to NKR Supreme Council first chairman Arthur Mkrtchyan
STEPANAKERT,  FEBRUARY 18, ARTSAKHPRESS: Within the frameworks of the events marking the 60th anniversary of the NKR Supreme Council first chairman Arthur Mkrtchyan, Artsakh Republic President Bako Sahakyan attended in Stepanakert Culture and Youth Palace the exhibition and commemorative evening devoted to Arthur Mkrtchyan’s life and activity.