Արցախի և Հարավային Օսիայի Հանրապետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև Համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել
Փետրվարի 18-ին Հարավային Օսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Մեդոևի հրավերով, Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով ժամանել է Հարավային Օսիա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ փետրվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության և Հարավային Օսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև ստորագրվել է Համագործակցության համաձայնագիր: Համաձայնագրի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, մասնավորապես, արտաքին գործերի նախարարների կամ այլ մակարդակով կանոնավոր կերպով խորհրդատվություններ և բանակցություններ անցկացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային, տարածաշրջանային և երկկողմ հարցերի շուրջ: Համաձայնագրով նախատեսվում է նաև համատեղ միջոցառումների և ծրագրերի իրականացում՝ փորձի փոխանակման, աշխատանքային կապերի հաստատման և ամրապնդման, տարատեսակ փորձուսուցումների կազմակերպման ոլորտներում, դիվանագիտական կադրերի նախապատրաստման համար հնարավորությունների փոխադարձ օգտագործման նպատակով պայմաններ ստեղծելու հարցում։
Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի և Հարավային Օսիայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Մեդոևի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են երկու հանրապետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ստորագրված Համաձայնագրի շրջանակներում համագործակցության և երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղիները, ինչպես նաև տարածաշրջանային գործընթացներին առնչվող հարցեր:

Cooperation Agreement Signed between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh and the Republic of South Ossetia
On February 18, at the invitation of Minister of Foreign Affairs of the Republic of South Ossetia Dmitry Medoyev, the delegation of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), headed by Foreign Minister Masis Mayilian, has arrived to the Republic of South Ossetia on a working visit, press service of Artsakh MFA stated.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS: On February 19, a Cooperation Agreement was signed between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of South Ossetia. Within the framework of the agreement, the parties, in particular, agreed to hold regular consultations and negotiations at the level of Foreign Ministers and other levels on international, regional and bilateral issues of mutual interest. The agreement also provides for the implementation of joint events and programs aimed at the exchange of experience, establishment and strengthening of working contacts, organization of various forms of internships and creation of conditions for the mutual use of opportunities in diplomatic training.
Within the framework of the visit, Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian met with Foreign Minister of South Ossetia Dmitry Medoyev. The sides discussed ways of strengthening the cooperation and bilateral ties between the Foreign Ministries of the two Republics within the framework of the signed Agreement, as well as issues related to regional processes.