ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակը կայցելի Երևան
Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակը մարտին կայցելի Երևան և Բաքու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ«Ինտերֆաքս»-ը տեղեկացնում է, որ Միրոսլավ Լայչակն այդ մասին խոսել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում:
Նա ծրագրում է այցի ընթացքում քննարկել ղարաբաղյան կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: «Ես պատրաստվում եմ այցելել Երևան և Բաքու, մարտի առաջին կեսին՝ այդ հարցերը քննարկելու նպատակով: Ես ունեմ հրավեր Հայաստանից և Ադրբեջանից»,-ասել է Լայչակը: Նա նշել է, որ Սլովակիան ամբողջությամբ աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ ընտրություններից հետո Հայաստանում նոր իրավիճակ է: Առկա է ուժեղ մանդատ ստացած կառավարություն, և դրա հետ կապված են ինչ-որ ակնկալիքներ: «Մեր նպատակն է աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ օգտագործելու այդ նոր իրավիճակը»,-ընդգծել է նա:
Իր հերթին Սերգեյ Լավրովը ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը, սերտ համագործակցում են ԵԱՀԿ-ի հետ:
«Նրանք արդեն հանդիպել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների, ԱԳ նախարարների հետ, նախապատրաստվում են նոր շփումներ: Հաշվի առնելով այն, որ բոլորովին վերջերս է Հայաստանի կառավարությունը ձևավորվել, իհարկե, կպահանջվի որոշակի ժամանակ, որպեսզի պարզ լինի, թե որքան ինտենսիվ և խորը հնարավոր կլինի այս փուլում զարգացնել կարգավորման գործընթացը»,-ասել է Լավրովը:

OSCE Chairperson-in-Office to visit Armenia
Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia, the OSCE Chairperson-in-Office Miroslav Lajčák will visit Armenia and Azerbaijan in March.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Lajčák plans to discuss issues concerning the NK conflict settlement during the visits, he said at a joint news conference with Russian FM Sergey Lavrov.
“I am planning to visit Yerevan and Baku, in the first half of March, to discuss these issues. I have an invitation from Armenia and Azerbaijan,” he said.
He noted that Slovakia is fully supporting the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Lajčák noted that a new situation exists in Armenia after the elections, with a government with strong mandate, and that certain expectations exist with it.
“Our goal is to support the Minsk Group Co-Chairs to use this new situation,” he said.
In turn, Lavrov emphasized that the Minsk Group Co-Chairing countries – Russia, France and the US, are closely cooperating with the OSCE.
“They’ve already met with the Armenian and Azerbaijani leaders, foreign ministers, new contacts are being prepared. Given the fact that the Armenian government has been formed quite recently, certainly, it will take some time in order to be clear to what extent and intensity the settlement process will be able to be developed at this stage”, Lavrov said.