Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել տոնական համերգ՝ նվիրված Արցախյան շարժման 31-ամյակին (լուսանկարներ)
Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել Արցախյան շարժման 31-ամյակին նվիրված տոնական համերգ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանն ասել է, որ այսօր մեր պատմության ամենաշրջադարձային օրերից մեկն է, քանի որ փետրվարի 20-ը ոչ միայն պարզապես օր է, երբ ԼՂԻՄ մարզխորհրդի նստաշրջանն ընդունեց այդ պատմական որոշումը, այլև այնպիսի օր, որը շրջադարձային եղավ արցախահայության ինքնությունը պահպանելու համար:
«Ինքնության և հայրենիքի պահպանման վտանգ կար, և արցախցին դա միշտ էլ զգացել է՝ սկսած խորհրդային բռնապետության տարիներից: Սակայն հենց այդ ժամանակ արցախցին կարողացավ իր մեջ թոթափել այդ ամենը և բռունցք բարձրացնել պատմական անարդարության դեմ: Արցախյան շարժման 31-ամյակին կարող ենք նշել, որ մեր նպատակին հասել ենք այնքանով, որ ունենք երկու անկախ պետականություն: Սակայն, կարծում եմ, անելիքներ դեռևս կան, պետք է հասնել վերջնական միավորման, և այդ միավորումը վերաբերում է ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետություններին, այլև այն կորուսյալ հայրենիքին, որ մենք ունեինք: Մեր ժողովուրդը հատկապես 20-րդ դարասկզբին հայրենազրկվեց, իսկ այդ պատմական անարդարությունը վաղ թե ուշ պետք է վերականգնվի, և միայն այդ ժամանակ մենք կունենանք մեր երազած անկախ, ազատ ու միացյալ Հայաստանը»,- ավելացրել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Հանդիսավոր միջոցառումն ուղեկցվել է տոնական համերգով, որին ներկա էին ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը, երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր:

Festive concert dedicated to the 31st anniversary of Artsakh Movement took place in Stepanakert (Photos)
On February 20, a festive concert dedicated to the 31st anniversary of Artsakh Movement took place at the Stepanakert Culture and Youth Palace.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS:  In an interview with “Artsakhpress, Lernik Hovhannisyan, Minister of Culture , Youth Affairs and Tourism of the Republic of Artsakh, said that 20 February 1988 was a historic day for our people.
Our homeland and the maintenance of our national identity were in danger. The people of Artsakh always felt it since the years of Soviet dictatorship. But at that very moment the people of Artsakh consolidated and defended their land and history.
Hovhannisyan noted that we can state that we have reached our goal as we have two independent states, despite the fact that there are a lot of things that need to be done to achieve the final union, and that union refers not only the Artsakh and the Republic of Armenia, but also the lost homeland we had.
Artsakh Republic President Bako Sahakyan, the former President of Artsakh Republic Arkady Ghukasyan, Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, other officials were present at the event.