Չինաստանի Xinhua գործակալությունը ներկայացրել է առաջին թվային հաղորդավարուհուն (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Չինական պետական Xinhua լրատվական գործակալությունը ներկայացրել է իր առաջին վիրտուալ կին հաղորդավարին, որի հեռուստատեսային դեբյուտը կկայանա մարտին:
ՍՏԵՓ ԱՆԱԿԵՐՏ, 21 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյդ մասին tert.am-ի փոխանցմամբ`այն մոդելավորվել է գործակալության լրագրողներից մեկի՝ Թսի Մենի օրինակով:
Միևնույն ժամանակ պարբերականը նշում է, որ վիրտուալ հաղորդավարուհին, ի տարբերություն Թսիի, չի կարողանում տեքստերը պրոֆեսիոնալ հաղորդավարի սահունությամբ ընթերցել:
«Բարև բոլորին: Ես աշխարհում առաջին վիրտուալ կին հաղորդավարն եմ՝ ստեղծված Xinhua լրատվական գործակալության և Sougu ընկերության կողմից: Անունս Սին Սյաոմեն է»,-ասում է վիրտուալ կինը համացանցում տարածված տեսանյութում:
Սին համալրել է Xinhua-ի կողմից ավելի վաղ ներկայացված վիրտուալ տղամարդ հաղորդավարների շարքը:
Նշվում է, որ թվային հաղորդավարները մի շարք առավելություններ ունեն մարդկանց նկատմամբ: Նրանք կարող են 24 ժամ աշխատել՝ նվազեցնելով արտադրական ծախսերն ու բարձրացնելով աշխատանքի արդյունավետությունը:

STEPANAKERT,  FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS: The female AI newsreader will make her professional debut during the upcoming meetings of the country's national legislature and top political advisory body in March, according to Xinhua at a press conference on Tuesday.
Modelled after the agency's flesh-and-blood journalist Qu Meng, the AI newsreader was jointly developed by Xinhua and search engine company Sogou.com and can 'read texts as naturally as a professional anchor”, the Daily Mail reports.
An AI system has been used to synthesise the presenters' voices, lip movements and expressions based on those of real presenters.
The digital anchors offer certain advantages over humans, Xinhua previously said. They are available to work 24 hours a day on its official website and various social media platforms.
This can reduce news production costs and improve efficiency during breaking news reports.
Xinhua said that its 'new employees' have taken to their roles with enthusiasm and have published more than 3,400 reports totaling over 10,000 minutes in length since November.