Կփորձենք ստեղծել ծրագիր, որտեղ կներգրավվեն ոչ միայն խոշոր, այլ նաև միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները. մոսկվահայ գործարար
Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի մասնաճյուղի նախագահ Շահեն Պետրոսյանն Արցախում է առաջիկայում իրենց կողմից իրականացվելիք ծրագրերը նախանշելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շահեն Պետրոսյանն ասել է, որ այցի ընթացքում հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ և նրա հետ քննարկել, թե ինչով կարող են օգնել Արցախին, ինչպես կարող են ՌԴ հայ համայնքի ներկայացուցիչներին ծրագրեր առաջարկել, քանի որ համայնքի հայության կողմից պարբերաբար լինում են բազմաթիվ առաջարկներ:
«Ռուսաստանում բնակվող հայերը պատրաստակամ են ծրագրեր իրականացնելու, սակայն ոչ ոք չի պատկերացնում իրականացման մեխանիզմը, չի պատկերացնում, թե որ ոլորտներում այսօր օգնության կարիք ունի Արցախը: Արցախում գործող ընկերությունների հետ շփումներ, իհարկե, կան, սակայն պետք է մշակել ծրագիր, թե որտեղ կարելի է ներգրավել ոչ միայն խոշոր, այլ նաև միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին, ովքեր պատրաստ են փոքր ձեռնարկություն հիմնել կամ փոքր ծրագրի մասնակից լինել: Ուրախ եմ, որ Նախագահ Սահակյանի կողմից շատ օգտակար առաջարկներ եղան»,- մանրամասնել է Շ. Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ կերպ իրենք կկարողանան ստեղծել մի կամուրջ, որի արդյունքում բազմաթիվ հայեր հետաքրքրված կլինեն Արցախ այցելելով իրենց բիզնեսը զարգացնելով և հանդես կգան ավելի համախմբված:
Ռուսաստանաբնակ գործարարը կարծում է, որ պետք է ստեղծել գործնական դաշտ, քանի որ այն իրենից ներկայացնում է լայնածավալ ծրագիր, որը կենթադրի անընդհատ շարունակվող այցեր, աշխատանքներ, ինչն էլ կապահովի մշտական կապ Արցախի հետ:
«Ացի ընթացքում կհանդիպեմ նաև ԱՀ նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ: Այդ հանդիպմանը ևս պատրաստվում եմ քննարկել մի շարք հարցեր: Արայիկ Հարությունյանի կարծիքը ևս շատ կարևոր է մեզ համար, քանի որ նա փորձառու է, տարածաշրջանին ծանոթ, պահանջներին քաջատեղյակ, և կցանկանայինք, որ չլիներ այնպես, որ քայլերը կատարեինք առանց հասկանալու, այլ ավելի արդյունավետ լինելու պատճառով, շփվեինք քաջատեղյակ մարդկանց հետ: Մեզ համար առաջնահերթ է հայրենիքը, նրան օգտակար լինելը և հայրենական ծրագրերը բարեհաջող իրագործելը: Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մենք հասկացանք, որ բազմաթիվ հայեր հայրենիքին օգտակար լինելու ցանկություն ունեն: Եվ հիմա ճիշտ ժամանակն է այդ կամուրջը ստեղծելու»,- նշել է Շ. Պետրոսյանը:

We will try to create a program where not only large, but also medium-sized business reps will be involved. Moscow-based Armenian businessman
The head of the Moscow branch of the Union of Armenians of Russia Shahen Petrosyan, is in Artsakh to outline the programs to be implemented in the near future.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 26, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, Shahen Petrosyan said that he met with President Bako Sahakyan and they have discussed a number of issues relating to the projects to be implemented in Artsakh by the representatives of the Armenian community in Russia.
"Armenians in Russia are ready to implement projects, but no one has idea about the implementation mechanism. They don’t know which fields need support. Naturally, we keep in contact with the companies operating in Artsakh, but we should develop a program to involve not only large, but also medium-sized business representatives, who are ready to establish a small enterprise or participate in small projects. I am glad that President Sahakyan has made very useful proposals, "said Sh. Petrosyan.
According to him, in this way they will be able to create a bridge, as a result of which many Armenians will be interested in visiting Artsakh, developing their business and will be more consolidated.
Moscow-based Armenian businessman believes that it is necessary to create a practical field, as it is a large-scale project that considers visits, works which will ensure permanent connection with Artsakh.
"I will also meet with the former Prime Minister of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan. I am going to discuss a number of issues with him. Arayik Harutyunyan's opinion is also very important because he is experienced in the region, aware of the requirements and we would like to make steps taking into account opinions of well-informed and experienced people. The homeland is a priority for us.
During the April war, we realized that many Armenians want to be useful to the homeland. And now it is the right time to build that bridge, " noted Sh. Petrosyan.