Ադամ Շիֆը դատապարտել է Սումգայիթի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ջարդերը
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտել է 31 տարի առաջ Սումգայիթի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ջարդերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կոնգրեսականը իր հայտարարության մեջ նշել է. «Փետրվարի 27-ին և հաջորդող 3 օրերի ընթացքում ադրբեջանցիների ամբոխները հարձակվել և սպանել են հայերին: Բռնությունների արդյունքում սպանվել և վիրավորվել են հարյուրավոր մարդիկ, կանայք և աղջիկները բռնաբարվել են, իսկ ոմանց կենդանի այրել են: Հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել լքել իրենց տները՝ թողնելով ունեցվածքը»:
Ադամ Շիֆը, խստորեն քննադատելով ադրբեջանական իշխանությունների ռասիստական քաղաքականությունը, նշել է, որ ջարդերը անմիջական հետևանքն էին Ադրբեջանի իշխանությունների տարիներ շարունակ իրականացրած արատավոր, ռասիստակական հակահայկական քարոզչության, որը միտված էր նվաստացնել Ադրբեջանում բնակվող հայ քաղաքացիներին՝ այդպիսով հող նախապատրաստելով զանգվածային բռնությունների համար։ «Ադրբեջանի իշխանությունները չեն ջանացել պատժել պատասխանատու անձանց, ընդհակառակը՝ մինչ օրս փորձում են կոծկել Սումգայիթի վայրագությունները՝ ժխտելով կառավարության ներգրավվածությունը սպանությունները հրահրելու գործում։ Ակնհայտ է, որ նույնիսկ մեր օրերում, Ադրբեջանում գերիշխում է հայերի և Հայաստանի դեմ ռասիստական քարոզչությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Շիֆը իր հայտարարության մեջ հիշատակել է նաև 15 տարի առաջ ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը՝ դա որակելով որպես Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ատելությունն ու ագրեսիան ներկայացնող վայրագ հանցագործություն: «Չկա ավելի դրամատիկ ցուցադրություն այն բանի, որ Ադրբեջանը շարունակում է ատելություն և ագրեսիա դրսևորել հարևան Հայաստանի նկատմամբ, քան այն, որ Ադրբեջանում տոնում են այս սառնարյուն սպանությունը», - նշել է նա՝ դատապարտելով Ռամիլ Սաֆարովի՝ Ադրբեջանին արտահանձնումը և այնտեղ վերջինիս հերոսացումը:
«Երկու ամսից Հայոց Ցեղասպանության 104-րդ տարելիցն է, որն ամեն կերպ հերքում է Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակից Թուրքիան։ Մենք պետք է թույլ չտանք, որ մարդկության դեմ այս տեսակ հանցանքները մնան չճանաչված՝ անկախ նրանից, թե երբ են իրականացվել՝ 30 տարի առաջ, թե՝ 100։ Այսօր պետք է լռությամբ հարգենք Սումգայիթի ջարդերի վայրագություններին զոհ դարձած հայերի հիշատակը։ Մեր բարոյական պարտքն է դատապարտել ատելության հողի վրա կատարված հանցանքները և հիշել զոհերին՝ հույսով, որ պատմությունը չի կրկնվի»,- շեշտել է Շիֆը։

US Representative Adam Schiff, Vice-Chair of the Congressional Armenian Caucus, submitted a statement to the Congressional Record honoring the lives of those lost in the pogrom thirty-one years ago.
Adam Schiff submits statement honoring victims of Sumgait Pogrom
STEPANAKERT,  FEBRUARY 28, ARTSAKHPRESS: “Madame Speaker, I rise to commemorate the 31st anniversary of the pogrom against the Armenian residents of the town of Sumgait, Azerbaijan. On February 27 1988, and for three days following, Azerbaijani mobs assaulted and killed Armenians. The violence left hundreds of Armenian civilians dead and injured, women and girls were raped, and some victims were burned alive. Thousands were forced to flee their homes, leaving behind their belonging.
The pogroms came as a direct result of years of vicious, racist anti-Armenian propaganda by Azerbaijani authorities, dehumanizing the Armenian residents of Azerbaijan and laying the groundwork for mass violence. Azerbaijani authorities made little effort to punish those responsible, instead attempting to cover up the atrocities in Sumgait to this day and denying the government role in instigating the killings. Indeed, even today, racist propaganda against Armenia and Armenians is prevalent in Azerbaijan.
The hateful and dangerous Azerbaijani attacks on Armenians is also seen in a horrific crime which occurred 15 years ago last week. At a NATO sponsored training in Budapest, an Azerbaijani Army officers named Ramil Safarov snuck into the room of an Armenian lieutenant, Gurgen Margaryan, and hacked him to death with an axe as he slept.
For this brutal and despicable crime, Safarov was sentenced to life imprisonment in Hungary. Yet after a determined campaign by Azerbaijan’s government, he was extradited to Baku in 2012 where he was greeted not as a criminal but as hero, provided back pay, and promoted in rank. There is no more dramatic illustration of Azerbaijan’s continued posture of hatred and aggression towards their Armenian neighbor than their celebration of a cold-blooded murderer.
The assault on ethnic Armenian civilians in Sumgait helped touch off what would become a direct conflict between Armenia and Azerbaijan which took thousands of lives and dislocated millions more. The anniversary of Sumgait is a reminder of the consequences when aggression and hatred grow unchecked.
Madame Speaker, in two months we will mark the 104th Anniversary of the Armenian Genocide, an event the Turkish government, Azerbaijan’s closest ally, goes to great lengths to deny. We must not let such crimes against humanity go unrecognized, whether they occurred yesterday or 30 years ago or 100 years ago. Today, let us pause to remember the victims of the atrocities of the Sumgait pogroms. Mr. Speaker, it is our moral obligation to condemn crimes of hatred and to remember the victims, in hope that history will not be repeated,” the statement said.