Ասկերանի բերդում ընթանում են վերականգնման աշխատանքներ
ԱՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ շարունակվում են Ասկերանի բերդի՝ Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհի ձախակողմյան հատվածի վերականգնման աշխատանքները:
Ասկերանի  բերդում  ընթանում   են  վերականգնման   աշխատանքներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում    ասել է  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության նախարարության    պատմամշակութային   հուշարձանների    ուսումնասիրման  և վերականգնման   բաժնի  պետ    Արման  Գրիգորյանը:
Նրա  խոսքով՝    բերդի   վերականգնման   աշխատանքներն   սկսվել   են    2018  թվականից: Ընթացքի  մեջ  են  բերդի   պատերի  և  աշտարակների  վերականգնման  աշխատանքները:  Սկսվել  են   նաև  դեպի  բերդի  մուտքը  տանող   աստիճանների  կառուցումը:
Ա.  Գրիգորյանն   ընդգծել է   նաև, որ  բերդի  վերականգնման   նպատակը  հուշարձանի    պահպանումն  է, ինչպես  նաև   զբոսաշրջիկների  համար  տեսարժան  վայրն  էլ  ավելի     գեղեցիկ    դարձնելը:

Reconstruction works are being conducted in Askeran fortress
By means of Artsakh Republic Government the restoration works of the left section of Stepanakert-Askeran highway of Askeran fortress are underway.
STEPANAKERT,  MARCH 4, ARTSAKHPRESS: Head of the Department for Study and Restoration of Historical and Cultural Monuments of the Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism of the Republic of Artsakh Arman Grigoryan told ArtsakhPress.
According to him, the restoration of the fortress has begun in 2018. The restoration works of the walls of fortress and towers are being conducted now.
Grigoryan noted that the restoration of the fortress is aimed at the preservation of the monument, as well as to make it more attractive for tourists.