Կարո Փայլանը Չարենցի տան քանդման մասին հարցում է արել Թուրքիայի մշակույթի նախարարությանը
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) անդամ Կարո Փայլանը Կարսում Չարենցի տունը համարվող կառույցի քանդման մասին հարցում է արել Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Մեհմեթ Նուրի Էրսոյին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է, որ Փայլանը իր ֆեյսբուքյան էջում, նախարարին  մասնավորապես հղել է հետևյալ հարցերը․
- Արդյո՞ք Ձեր նախարարությունն իրականացրել է որևէ ծրագիր՝ Չարենցի տունը վերակառուցելու և թանգարանի վերածելու ուղղությամբ, որը կարող էր հիշատակի վայր դառնալ հայ մշակույթի և Կարսի համար։
- Արդյո՞ք մտածել եք, որ որպես սովորական շինություն այն քանդելով, դուք բանաստեղծի հիշատակին հավատարիմ մարդկանց մեծ հիասթափություն և ցավ կպատճառեք, քանի որ այնտեղ, ինչպես հայտնի է, ծնվել է Չարենցը:
- Ձեր նախարարությունը ինչպիսի՞ կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկել կամ ձեռնարկելու՝ հայ արվեստագետների և մտավորականների հիշատակի հետ կապված վայրերին արժանի վերաբերմունք ցուցաբերելու և որպես մշակութային ժառանգություն պահպանելու համար։
- Ես կարծում եմ, որ Չարենցի հիշատակի վայրը ոչնչացվել է այն պատճառով, որ նա հայ է։ Դուք ինձ հետ համակարծի՞ք եք:

Paylan inquires about demolition of Charents house in Turkey
Istanbul-Armenian MP Garo Paylan, representing the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) has submitted an inquiry to Turkish Culture and Tourism Minister Mehmet Nuri Ersoy over the demolition of the native house of renowned Armenian poet Yeghishe Charents in the town of Kars.
STEPANAKERT,  MARCH 5, ARTSAKHPRESS: Paylan asked Ersoy whether his ministry has implemented any project to renovate the house and turn it into a museum which could become a place of commemoration for Kars, Panorama.am reports.
“Did you ever think that by demolishing it as an ordinary building you can inflict pain and big disappointment to people, since, as it is known, Charents was born there?
“What steps has your ministry taken or is going to take to properly treat the places related to the memory of Armenian artists and intellectuals and to preserve them as cultural heritage?
“I believe Charents’ house has been demolished because of his Armenian identity, do you agree with me?” Paylan said in the inquiry which he posted on Facebook.