Արտակ Բեգլարյանը և Ռուբեն Մելիքյանը Եվրոպական խորհրդարանում մասնակցել են հայատյացությանը նվիրված համաժողովին
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների ներկա և նախկին պաշտպաններ Արտակ Բեգլարյանը և Ռուբեն Մելիքյանը մարտի 6-ին Եվրոպական խորհրդարանում մասնակցել են «Հայատյացություն. Պատմական և արդի դրսևորումները» խորագրով համաժողովին, որը կազմակերպվել է Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի և Թուֆենկյան հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի աջակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեցեկացրին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Ա. Բեգլարյանն իր ելույթում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից տարվող հայատյացության քաղաքականության հատկապես ռազմական ուղղությունը՝ ընդգծելով, որ վերջին տասնամյակներում ամենացցուն կերպով այն դրսևորվել է 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողությունների ժամանակ: Նա ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ զինվորական և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ կատարված պատերազմական հանցագործություններն ու այլ վայրագությունները, ինչպես նաև արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառումը:
Պաշտպանը շեշտադրել է, որ մարդու իրավունքների արձանագրված զանգվածային ու կոպտագույն խախտումները մեծապես բխել են հենց հայատյացության տևական քաղաքականությունից ու գաղափարախոսությունից, որում ցանկացած հայի նվաստացնելն ու սպանելը խրախուսելի վարք է համարվում ադրբեջանական պետության կողմից: Դրա մասին են վկայում և՛ Ռամիլ Սաֆարովի փաստացի հերոսացումը, և՛ պատերազմական հանցագործություններ կատարած զինվորականների պարգևատրումները, և՛ պաշտոնական բազմաթիվ հայտարարություններ ու գործողություններ: Նա ընդգծել է նաև, որ հայատյացության պետական քաղաքականությունը ոչ միայն շարունակաբար խախտում և վտանգում է հատկապես արցախահայության մի շարք հիմնարար իրավունքներ, այլ նաև գործնականում անհնար է դարձնում հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ էական առաջընթաց:
Արցախի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կրթական և տեղեկատվական ոլորտներում դրսևորվող հայատյացության օրինակներին՝ ցույց տալով դրանց համակարգային ու տևական բնույթը: Նա ուշադրություն է հրավիրել հատկապես այն հանգամանքի վրա, որ տեղեկատվական բնագավառը ներկայացնում է կարճաժամկետ տրամադրությունները, իսկ կրթական համակարգում առկա հայատյացությունը կանխորոշում է գալիք սերունդների հոգեկերտվածքը, ինչը նշանակում է, որ երկարաժամկետ միտումները դրական չեն:
Համաժողովին մասնակցում էին նաև թուրք իրավապաշտպան Ռագիփ Զարակոլուն, հրեա բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը և լեհ հայագետ Յակուբ Օշիեցկին:
Արտակ Բեգլարյանի ներկայացմանը կարելի է ծանոթանալ այստեղ՝ pptx ձևաչափով, իսկ համաժողովի ուղիղ եթերը դիտել՝այստեղ:
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողություններում արձանագրված իրավախախտումների մասին զեկույցին կարելի է ծանոթանալ` այստեղ, իսկ Ադրբեջանում հայատյացության քաղաքականության մասին զեկույցին՝ այստեղ:

Artak Beglaryan and Ruben Melikyan took part in a conference at the European Parliament on Armenophobia in Azerbaijan
The current and former Human Rights Ombudsmen of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan and Ruben Melikyan, on the march 6th, took part in the conference at the European Parliament titled “Armenophobia: historical and present-day resurgence,” which was organized by the European Armenian Federation for Justice and Democracy and the Tufenkian Foundation supported by member of the European Parliament Dr. Eleni Theocharous, the Human Rights Defender's Staff of the Artsakh Republic stated.
STEPANAKERT,  MARCH 7, ARTSAKHPRESS: In his speech, A. Beglaryan presented especially the military direction of Armenophobia emphasizing that in recent decade it was expressed in a very salient way during military operations in 2016 April war. He presented war crimes and other atrocities against Armenian military servicemen and civilians, as well as the use of prohibited weapons and methods by the Azerbaijani armed forces.
The Ombudsman emphasized that recorded massive and brutal violations of human rights have been largely derived from the continuing anti-Armenian policy and ideology in which killing of any Armenian is considered to be a model behavior by the Azerbaijani state. The factual glorification of Ramil Safarov and the rewards of military servicemen who committed war crimes, and many other official statements and actions are the best evidence of this. He also emphasized that the Armenophobic state policy not only continually violates and endangers a number of fundamental rights of Armenians of Artsakh, but also any progress in conflict settlement process practically becomes impossible.
Former Human Rights Ombudsman of Artsakh Ruben Melikyan touched upon the examples of Azerbaijan’s Armenophobia policy in the educational and informational spheres, presenting their systemic and lasting nature. He drew attention particularly to the fact, that the information field presents short-term moods, and Armenophobia in the educational system predetermines the mentality of future generations which means that long-lasting tendancies are not positive.
The conference was also attended by Turkish human rights activist Ragip Zarakolu, Jewish blogger Alexander Lapshin and Polish Armenologist Yakob Osiecki.
Artak Beglaryan’s presentation can be found here in pptx format, and watch conference in live here.
The Human Rights Defender’s report about violations during military operations on April 2016 can be found here and the report on the Armenophobia policy in Azerbaijan can be found here.