Շվեդիայի Վեսթերոս քաղաքում կկանգնեցվի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան
Շվեդիայի Վեսթերոս քաղաքի ավագանու անդամների` ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու կոչին դրական պատասխան է եկել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնում է yerkir.am-ն:
Նախապես այս առաջարկը չէր ընդունվել, քանի որ քաղաքային իշխանություններն իրավունք չունեն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ որոշումներ կայացնել:
Պահանջը ներկայացվել է Շվեդիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության կողմից: Սկզբնական շրջանում բացասական պատասխան ստանալու հետո, եկեղեցիները հայտարարել էին, որ « ավելի կարևոր է ցեղասպանությանը նվիրված մի հուշարձանի կառուցմամբ ուշադրություն գրավել, քան թե դրանից վնաս ստանալ»:
Տարածք հատկացնելու համար կուսակությունները դիմել էին մարդկանց և կազմակերպություններին, ինչին առաջինը պատասխանեցին եկեղեցիները:
Վեսթերոսի եպիսկոպոս Մայքլ Մորգանը և Եկեղեցական խորհրդի նախագահ Յորգեն Էքլունդը, շվեդական թերթում հրապարակած հոդվածներում հայտարարել էին, որ պատրաստ են եկեղեցապատկան հողերից տարածք տրամադրել հուշարձանի համար. – հաղորդում է gazetekarinca.com կայքը:

Memorial to victims of Armenian and Assyrian Genocides to be erected in Sweden
A monument in memory of the victims of Armenian and Assyrian Genocides by the Ottoman Empire will be erected in Vasteras city in central Sweden, Ermenihaber reported.
STEPANAKERT,  MARCH 18, ARTSAKHPRESS: According to the source, the suggestion submitted by the Christian-Democratic party had been continuously delayed by the local Mayor’s Office given the constitutional restrictions of Sweden prohibiting the City council’s to adopt decision on foreign policy matters, Panorama.am reports.
To address the matter, the fractions at the city council have gave a press conference informing that the monument will be placed only on private property, considering the constitutional restrictions.
The local church has been among the first to respond to the initiative and suggesting its land where the monument will be erected.