Նիկոլ Փաշինյանը կասկած չունի Հայաստանում տնտեսական հեղափոխության հաղթանակի հարցում
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց, թե Հայաստանի քաղաքացին ինչպես կարող է մասնակցել տնտեսական հեղափոխությանը և այդ մասնակցությունն ապահովելու համար կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 19-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ վարչապետը, պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ քաղաքացին ինչպե՞ս է մասնակցելու տնտեսական հեղափոխությանը՝ բացի ՀԴՄ կտրոն պահանջելուց, նշեց, որ ՀՀ քաղաքացին դա պետք է անի իր տնտեսական գործունեությամբ: «Մենք այսօր ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի վարկային տոկոսադրույքները իջնեն, վարկերը քաղաքացիների համար դառնան ավելի հասանելի: Մենք նաև մարդկանց քաջալերում ենք, պիտի քաջալերենք, որպեսզի իրենք իրենց համար փորձեն տնտեսական գործունեություն կազմակերպել:  Ես Ռանչպար գյուղում տեսա բազմաթիվ չմշակվող հողեր: Մեր խնդիրն է այնպես անել, որ այդ հողերը մշակելը մարդկանց համար ձեռնտու լինի, հետո նրանք հնարավորություն ունենան իրենց աճեցրած բերքը արժանապատիվ և եկամտաբեր գնով հանձնել մթերող ընկերություններին: Մենք նաև հնարավորություններ ենք ստեղծելու, որպեսզի մարդիկ մասնագիտական վերապատրաստում անցնեն: Այսօր Հայաստանի ՏՏ ոլորտում 3-4 հազար թափուր աշխատատեղ կա, մենք պետք է մարդկանց օգնենք, որպեսզի նրանք, ովքեր կարող են, վերապատրաստվեն և այդ թափուր տեղերը լրացնեն, որովհետև այդ ոլորտում աշխատավարձերը շատ բարձր են»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններով միկրոբիզնեսի շեմ են սահմանում, որով մինչև 24 միլիոն դրամի շրջանառություն ունեցող որոշակի գործունեության տեսակներին ազատելու են հարկերից: «ԵՄ-ի հետ մեր քննարկվող հիմնական թեմաներից մեկն այն է, որ վարկային միջոցներ բերվեն Հայաստան հատուկ միկրոբիզնեսի համար, որոնք կլինեն մատչելի, որպեսզի մարդը կարողանա վարկ վերցնել, գործի մեջ դնել: Մենք անհատ տաքսու վարորդներին ազատում ենք հարկային պարտավորություններից, ինչը նշանակում է, որ այդ պահից նրանց եկամուտն ամսական 12 հազար դրամով ավելանալու է: Մենք ցանկանում ենք նպաստների համակարգն այնպես փոխել, որ եթե նույնիսկ մարդն աշխատում է, դրա պատճառով նրան նպաստից չզրկեն: Այսինքն՝ մենք պետք է քաջալերենք այդ մարդկանց աշխատանքը»,- ասաց Փաշինյանը:
Կառավարությունը նաև պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի մասնավոր պայմաններում ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող անձինք կարողանան օրինական դաշտ դուրս գալ, իրենց արտադրանքը հանել վաճառքի և արտահանելու հնարավորություն ունենան: ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ կառավարությունն առավելագույնս հեշտացնում է բիզնեսի համար խոչընդոտ հանդիսացող կարգավորումները:
ՀՀ վարչապետը համոզվածություն հայտնեց, որ Հայաստանում տնտեսական հեղափոխությունը հաղթելու է: Նրա խոսքով՝ ինչպես քաղաքացիները մասնակցեցին քաղաքական հեղափոխությանը, նույն կերպ էլ կմասնակցեն տնտեսական հեղափոխությանը: Վարչապետն ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է տնտեսական հեղափոխության համար միջավայր, հարթակ, պայմաններ ստեղծի ու քաջալերի մարդկանց՝ շեշտելով, որ կասկած չունի՝ մարդիկ կանեն տնտեսական հեղափոխության համար անհրաժեշտ գործողությունները:

Economic revolution in Armenia will triumph, assures Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan has presented how citizens can have participation in the economic revolution and the government’s steps aimed for ensuring this participation.
STEPANAKERT,  MARCH 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  Asked at a press conference on how citizens can participate in the economic revolution, the PM noted that the citizens should do this with their economic activity.
“Today, we are doing everything for loan interest rates to drop and loans to become more accessible for citizens. We are also encouraging people, and must encourage, for them to try and organize economic activity for themselves. I saw numerous uncultivated lands in the village of Ranchpar. Our objective is to make the cultivation of these lands profitable for people, and then to have the chance to sell their harvest at worthy and profitable prices to companies. We will also create opportunities for people to undergo specialized training. Today there are 3-4 thousand vacancies in Armenia’s IT sector, we must help people so that those who are able get trained and fill these vacancies, because salaries in this sector are very high,” Pashinyan said.
He also mentioned that the planned amendments in the Tax Code will define a threshold for micro-businesses, by which certain businesses with up to 24 million drams in annual turnover will be exempt of taxes.
“One of our main topics of discussions with the EU is for loan resources to be brought to Armenia especially for micro-businesses, that will be affordable, so that people will be able to take loans and invest it in the business. We are exempting individual cab drivers from taxes, which means that their monthly revenue will increase by 12 thousand drams from that moment. We are willing to change the social benefits system in a way that even if the given individual is employed they won’t be reprieved from benefits. Meaning, we should encourage the work of these people,” he said.
The government is also creating conditions for bootleggers to enter the legal arena and have the chance of selling and exporting alcoholic drinks of their production.
The PM said the government is maximally facilitating regulations that are an obstacle for businesses.
Pashinyan expressed certainty that the economic revolution in Armenia will triumph. According to him, citizens will participate in it the way they participated in the political revolution.