Արդյո՞ք խորհրդարանական դիվանագիտությունը ելք է մեկուսացումից. Արցախն ապացուցում է՝ այո
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այն պայմանավորված է մի կողմից խորհրդարաններին օրենսդրությամբ վերապահված գործառույթների ընդլայնմամբ միջազգային պայմանագրերի վավերացում և այլն, մյուս կողմից՝ երկրի արտաքին քաղաքականության ձևավորման և իրականացման գործում խորհրդարանի՝ որպես ժողովրդի ներկայացուցչական մարմնի, առավել ակտիվ ներգրավմամբ: Դրա մասին է խոսում նաև միջազգային խորհրդարանական կառույցների աճող դերակատարությունը:
Ի տարբերություն գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների, ովքեր կաշկանդված են պետական քաղաքականության շրջանակներում, օրենսդիրները շատ ավելի ազատ են իրենց դիրքորոշումներն արտահայտելու առումով, որոնք շատ հաճախ կարող են չհամընկնել իրենց պետությունների պաշտոնական դիրքորոշումների հետ: Այս առումով խորհրդարանականներն օժտված են ազատությամբ, գործոն, որը «հակացուցված է» դիվանագետներին: Ինչպես պնդում են որոշ տեսաբաններ, խորհրդարանականները փորձում են միջազգային քաղաքականություն բերել բարոյական չափանիշը, որը դուրս է գալիս ազգային հետաքրքրությունների նեղ սահմանումներից, մասնավորապես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների սկզբունքային աջակցության առումով: Այն թույլ է տալիս զերծ մնալ ձևականություններից ու ավելի շատ կենտրոնանալ մարդկային հասարակ կարիքների վրա:
Եթե ճանաչված երկրներում խորհրդարանական դիվանագիտությունը գործում է ավանդական դիվանագիտությանը զուգահեռ, ապա չճանաչված երկրներում, որոնք ունեն սահմանափակ արտաքին քաղաքականություն իրականացնելու հնարավորություններ, ոչ դասական դիվանագիտության դերակատարությունն առավել ընդգծված է: Այս համատեքստում խորհրդարանական դիվանագիտության հաջողված փորձ կարելի է դիտարկել Արցախի օրինակը:
Արցախը անկախություն է հռչակել 1991թ. և չնայած բավարարում է «պետականության»՝ միջազգային իրավունքով (1933թ. Մոնտեվիդեոյի կոնվենցիա) սահմանված պահանջները տարածք, բնակչություն, կառավարություն, արտաքին կապեր ստեղծելու կարողություն, դեռևս ոչ մի երկրի կողմից միջազգային իրավական ճանաչում չի ստացել:
Սահմանափակ հնարավորություններ ունենալով դասական արտաքին քաղաքականություն վարելու համար՝ Արցախը ակտիվորեն օգտվում է խորհրդարանական դիվանագիտության ընձեռած հնարավորություններից: Եթե տարբեր երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները խուսափում են Արցախի հետ կապված հարցերում ներգրավվելուց կամ անգամ հրապարակային այցեր կատարելուց, ապա այդ նույն երկրների օրենսդիրները շատ ավելի անկաշկանդ են իրենց հայտարարություններում ու հրապարակային այցերում: Այս խորհրդարանականների աշխարհագրությունը բազմազան է. Ուրուգվայից մինչև Ավստրալիա, Կանադայից՝ Ռուսաստան, Պորտուգալիայից՝ Միացյալ Թագավորություն: Ավելին, Արցախի անկախությունը սատարվում է ոչ միայն առանձին խորհրդարանականների, այլ նահանգային օրենսդիր մարմինների կողմից ընդունված բանաձևերի միջոցով: Այսպես, ԱՄՆ ութ՝ Ռոդ Այլենդ, Մասաչութս, Մեյն, Լուիզանիա, Կալիֆոռնիա, Գորջիա, Հավաի, Միչիգան նահանգներ և Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելզ նահանգը նման բանաձևեր են ընդունել:
Անշուշտ, պետք է շեշտել, որ արտաքին կապերի ընդլայնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում Արցախն ունի սփյուռքի հայկական կառույցների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակի, Ամերիկայի Հայկական Համագումարի, Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի և ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցությունը:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունը վերջին տարիներին Արցախում  ինստիտուցիոնալացվում է: Այսպես, գործում են ԱՀ-ՀՀ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովը (1998), Եվրախորհրդարան-Արցախ բարեկամության խումբը (2014),  Բելգիայի Ֆլադրիա-Արցախ բարեկամության խումբը (2017) և կառուցվածքով բարեկամության խմբից շատ քիչ տարբերվող մեկ այլ ձևաչափ՝ բարեկամության շրջանակները: Վերջիններս թույլ են տալիս ներգրավելու նաև նախկին խորհրդարանականների, հասարակական ու քաղաքական գործիչների: Դրանց լավագույն օրինակներն են Լիտվա-Արցախ բարեկամության շրջանակը (2013), Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը (2013) և Բելգիայի ֆրանսախոս պատգամավորների, հասարակական և գիտական գործիչների Արցախի հետ բարեկամության շրջանակը (2017): Այս բոլոր կառույցների համապատասխան բարեկամության խմբերն ու շրջանակները ստեղծվել ու գործում են նաև Արցախում:
Բարեկամության խմբերի և շրջանակների միջոցով համագործակցությունը թույլ է տալիս ոչ միայն փորձի փոխանակում իրականացնել օրենսդրության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ապակենտրոնացված կառավարման, մշակույթի ու այլ բնագավառներում, այլև յուրատեսակ մեխանիզմ են՝ հաղթահարելու այն արհեստական խոչընդոտները, որոնց հետևանքով չճանաչված երկրների ժողովուրդները մնում են անտեսված:
Խորհրդարանական դիվանագիտության արդեն իսկ կուտակված փորձն ու առկա հնարավորությունները լուրջ նախադրյալներ են ընդլայնելու համագործակցության աշխարհագրական սահմանները և ամրապնդելու միջազգային հանրությանն Արցախի ժողովրդի ինտեգրումը:

Is Parliamentary Diplomacy a Way Out of Isolation? Artsakh Proves It Is
The past years have witnessed a remarkable increase of parliamentary engagement in the field of foreign policy and international politics.
STEPANAKERT,  MARCH 20, ARTSAKHPRESS: The past years have witnessed a remarkable increase of parliamentary engagement in the field of foreign policy and international politics. This has largely stemmed from parliaments broadening their legislative powers in foreign affairs to include the ratification of international treaties and other issues in the foreign arena. As the elected representative body of a state, legislatures are getting more and more engaged in the formulation and implementation of foreign policy. The growing role of international parliamentary organizations also speaks to that effect.
Unlike the Executive branch of government, which is rather confined to its traditional role in the policy domain, legislators are relatively uninhibited in reflecting their respective positions on foreign policy issues, which may or may not concur with official state posture. In this respect, lawmakers have ample latitude generally not afforded to diplomats. As some authors claim, legislators are more inclined to bring a moral dimension to international politics, which transcends the narrower definitions of national interests particularly vis-à-vis their unequivocal support of democracy and human rights.
Moreover, legislators are mostly exempt from superfluous formalities and able to focus on basic human needs that are universal.
Compared to recognized countries where parliamentary diplomacy functions parallel to  conventional diplomacy, in non-recognized states that have limited opportunities to make foreign policy the importance of non-conventional diplomacy is even more underscored.
In this context, the track record of Artsakh (Nagorno-Karabakh) showcases the successful implementation of parliamentary diplomacy.
Artsakh unilaterally proclaimed independence in 1991 Though it fully qualifies for “statehood” (territory, population, government, capacity to enter into relation with other states) as enshrined in the Montevideo convention (1933), it is not recognized de-jure by any state. Notwithstanding the limited prospects for pursuing traditional foreign policy,
Artsakh actively engages in parliamentary diplomacy upon every opportunity. Unlike state officials of different countries who avoid engaging in discussions related to Artsakh or making official visits, the legislators of those same countries are much more flexible with respect to having public deliberations on Artsakh. The geographical location of those parliamentarians is diverse: from Uruguay to Canada, from Mexico to Australia and from Portugal to the UK. Moreover, the independence of Artsakh is supported not only by individual MPs but also by many state legislatures. Thus, eight U.S. states — Rhode Island, Massachusetts, Maine, Louisiana, California, Georgia, Hawaii, Michigan — and New South Wales in Australia have adopted resolutions supporting and recognizing the right of the people of Artsakh to have independent statehood.
Furthermore, Armenian organizations in the Diaspora, especially the Armenian National Committee of America, the Armenian Assembly of America, ANC-Europe, as well as the National Assembly of Armenia support Artsakh in its efforts of developing foreign ties.
In the past years, parliamentary diplomacy has been institutionalized through the establishment of inter-parliamentary committees (Armenia-Artsakh Inter Parliamentary Committee on Cooperation, 1998), friendship agreements, such as the European Parliament-Artsakh Friendship Group (2014), the Flanders (Belgium)-Artsakh Friendship
Group (2017), as well as the Lithuania-Artsakh Friendship Circle (2013), the France- Artsakh Friendship Circle (2013) and Francophone legislators, representatives of scientific and public spheres of the Belgium-Artsakh Friendship Circle (2017).
Counterparts groups formed in Artsakh work closely with those entities.
Cooperation through these channels affords not only the appropriate forums for sharing experiences on legislation, democracy, human rights, decentralized governance, culture and other themes, but it also provides a unique tool for overcoming the artificial barriers that keep the people of not recognized countries isolated from international politics.
The accumulated experience in parliamentary diplomacy, together with the opportunities that will arise from established linkages create a solid foundation for further expanding the boundaries of foreign ties and enhancing the integration of the people of Artsakh in the international community.