Արցախցի երեխաները «Art Music» մրցույթ-փառատոնին գրավել են մրցանակային տեղեր
Մարտի 14-ից Երևանում մեկնարկած «Art Music» 10-րդ մրցույթ-փառատոնին մասնակցում են նաև արցախցի երեխաներ, որոնք արդեն գրանցել են հաջողություններ:
Արցախցի   երեխաները  «Art Music»  մրցույթ-փառատոնին  գրավել  են  մրցանակային  տեղեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  Հադրութի   շրջանի   Տողի  արվեստի  դպրոցի   տնօրեն  Սուսաննա   Բալայնն  ասել է, որ   մրցույթ-փառատոնին իրենց  կրթօջախից  մասնակցում   է  շուրջ  10  երեխա:
Տնօրենի     խոսքով՝  «Art Music»-ի  նկարչություն  անվանակարգում  մասնակցել  են  շուրջ  250 երեխա, որտեղ    Տողի  արվեստի   դպրոցի  սան  Մարիամ   Շաբուրյանն    արժանացել  է   «Գրան Պրի»  մրցանակի:
Ժողովրդական  երգ  անվանակարգում  Նարե  Ստեփանայանն  էլ   գրավել է  առաջին  մրցանակային  տեղ:
ԱՀ    Մարտունու  Արամ  Խաչատրյանի  անվան  և  Ճարտարի   արվեստի  դպրոցների  վոկալի  դասատու  Էլեն  Ղուլյանն  էլ  ասել  է, որ   մրցույթ-փառատոնին   6   երեխա  մասնակցել  է  ակադեմիական  և  էստրադային  երգեցողություն  անավանակարգում:
Մարտունու  արվեստի  դպրոցի  սաներ    Էռնա  Արզումանյանը  և    Լյուդմիլա   Գրիգորյանը   դարձել են  երրորդ  կարգի   դափնեկիրներ,  իսկ  Ճարտարի     արվեստի  դպրոցի սաներ  Սաթենիկ Պողոսյանը, Անի Պողոսյանը, Անի Սարգսյանը    և  Մարտունուց  Մարիամ  Գրիգորյանն  էլ  արժանացել  են  դիպլոմների:
Խոսելով  մրցույթի  մասին՝  Է.  Ղուլյանն  ասել է. «Մրցույթ-փառատոնի հիմնական նպատակն է խթանել դասական, ազգային արվեստի և մշակույթի մասսայականացմանը, արվեստագետների միջև ստեղծել նոր, ստեղծագործական և բարեկամական կապեր, պատանիներին մերձեցնել հայ մշակույթին, ծանոթացնել հայկական  մշակութային ժառանգությանը, ինչպես  նաև երիտասարդներին հնարավորություն տալ իրենց վարպետությունը և ազգային մշակույթը պատշաճ ներկայացնելու»:

The 10th “Art Music” contest-festival kicked off in Yerevan on March 14. Artsakh participants have already made significant progress in the competition.
Artsakh Children Won Prizes at "Art Music" contest-festival
Artsakh Children Won Prizes at
STEPANAKERT,  MARCH 21, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, the  director of the Togh Art School,  Hadrout region, Susanna Balayan , said that about ten children from the school participate in the contest.
She informed that about 250 children took part in the drawing competition, where Mariam Shaburyan, the student of Togh Art School won Grand Prix.
Nare Stepanyan won the first place in the People's Song  nomination.
Elen Ghulyan, a vocal lecturer at the Martuni art school named after  Aram Khachaturian and Chartar art school said that  Martuni Art School students Erna Arzumanyan and Lyudmila Grigoryan have become third-grade laureates, while Chartar Art School students Satenik Poghosyan, Ani Poghosyan, Ani Sargsyan and Mariam Grigoryan  were awarded with diplomas.
Talking about the competition, Ghulyan said: "The main purpose of the contest-festival is to promote the popularization of classical, national art and culture, to create new, creative and friendly relations between artists and to give  the students an  opportunity to present their skills and national culture properly."